Yeni Nijerya’nın yüzü: Aliko Dangote

Kimilerince yeni Nijerya’nın yüzü olarak nitelendirilen Aliko Dangote, çimentodan gıdaya, nakliyeden petrole pek çok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Afrika’nın en zengin adamı olan Dangote, kıtanın sunduğu zenginliklerden yararlanmak isteyen girişimcilere ilham veriyor.

 

Afrika, yeni iş modellerine dayanan girişimcilik için müthiş imkânlar sunuyor. Kıtadan çıkan pek çok başarı hikâyesi var ve Afrikalı girişimciler yenilikçi çözümlere öncülük ediyor, yeni pazarlar yaratıyor, var olan sorunlara çözümler buluyor ve yeni kaynaklar yaratıyor.

Bu başarı hikâyelerinden biri de Aliko Dangote’ninki… Forbes’un tahminine göre serveti 25 milyar doları bulan ve böylece dünyanın en zengin 23. adamı olan Dangote, Afrika çapında gittikçe büyüyen bir iş portfolyosuna sahip. Nijeryalı sanayici sektöre 1977 yılında kurduğu küçük bir ticaret şirketiyle adım attı. Bugünse çimentodan gıdaya, nakliyeden petrole pek çok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Dangote Grubu’nun Nijerya’da 25 bin çalışanı var. On altı Afrika ülkesinde çimento fabrikaları var ve bir yandan da Kenya’dan Zambiya’ya pek çok ülkede madencilik lisansları alıyor. 

 

Kimilerince yeni Nijerya’nın yüzü olarak nitelendirilen Afrika’nın en zengin adamı, servetini borçlu olduğu üç alan olan çimento, şeker ve undan daha ötesine geçerek petrol işine girmeyi de planlıyor. Geçtiğimiz günlerde, ülkede özel bir petrol rafinerisi, gübre fabrikası ve petro-kimya kompleksi kurmak için yerel ve uluslararası bankalardan oluşan bir konsorsiyumdan 9 milyar dolarlık finansman aldığını açıkladı. Ayrıca ticari pirinç tarımı ve modern pirinç değirmenlerine de 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Halka açık şirketi Dangote Çimento da Afrika’da yeni pazarlara giriş yapıyor; Kenya ve Nijer’de 750 milyon dolar yatırımla yeni fabrikalar açmayı planlıyor. Neredeyse 30 yıl önce, güçlü bir işadamı olan amcasından aldığı borçla iş hayatına atılan Dangote, servetini oluşturmaya ticaret yaparak başlamıştı.

 

Dört yıl üst üste kıtanın en yoksul ülkesinin en zengin adamı olmasıyla ilgili şunları söylüyor: “Evet, bunun biraz garip bir his olduğu doğru ama bu aynı zamanda size büyük bir sorumluluk da yüklüyor. Kendi kendinize ‘İnsanlığa fayda sağlamak için ne yapabilirim?’ diye soruyorsunuz. İşte bu nedenle Dangote Vakfı olarak pek çok yardım faaliyetinde bulunuyoruz. Pek çok kişiye iş imkânı sağlıyoruz. Diğer Afrikalılar gibi tüm paramızı bankada tutmuyoruz. Hatta bankada hiç paramız yok; kazandıklarımızı yatırım yapmak için kullanıyoruz ve yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bizim iş felsefemiz bu.”

 

Dangote’ninki bir yokluktan zengin olma hikâyesi değil elbette. O, Nijeryalı zengin bir aileden geliyor. Sekiz yaşındayken babasını kaybettikten sonra onu amcası yetiştirmiş. Ona iş hayatına atılması için borç veren de amcası olmuş. Dangote, bu parayla Afrika’nın en başarılı holdingini kurmayı başarmış. Dangote, “Borcumu üç ay içinde ödedim çünkü işler çok iyi gidiyordu” diyor. 

 

Fırsatlarla dolu bir kıta


Dangote’nin hikâyesi, Afrika’da nelerin mümkün olduğunu gösteriyor. Ona göre, “Afrika fırsatlarla dolu ve bizim yaptığımız da burada karşılaştığımız fırsatları değerlendirmekti.”

 

Dangote onu başarıya götüren süreci şöyle anlatıyor: “Pek çok alanda farklı işler yaptık. İşe ticaretle başladık. Bu alanda başarılı olduktan sonra, enerji sıkıntısı nedeniyle özellikle dünyanın bu bölgesi için çok zor bir alan olan üretim işine girdik. Ancak bu sorunların üstesinden gelmeyi başardık ve girdiğimiz hemen tüm alanlarda başarılı olduk.”

 

Afrika toplumunun yüz yüze olduğu en büyük sorun, başka pek çok soruna yol açan yoksulluk. Diğer yandan Afrika yatırımların getirisinin çok büyük olduğu, son derece zengin kaynaklara sahip bir kıta. Bir milyara yaklaşan nüfusuyla aynı zamanda çok büyük bir pazar. İyi haber şu ki bugün birçok Afrikalı genç, Afrika’da nasıl para kazanılacağını merak ediyor. Bu iyi haber çünkü bu gençler farklı işler yapmaya ve geçimlerini sağlamak için başka fırsatlar bulmaya hazırlar. Doğru yaklaşımla kıtada halihazırda var olan zenginliğe ulaşmak mümkün.

 

Afrika’da akıllı iş fikirleri

1. e-devlet veya mobil devlet

2. Fikri haklar veya patent hakları hizmetleri

3. e-ticaret hizmetleri

4. Enerji sektörü

5. Tedarik ve lojistik

6. Alan verileri toplama hizmetleri

7. Gayrimenkul yatırımları

8. Öğrenciler için e-kütüphaneler ve e-kitap çalışma platformları

9. Bankacılık ve finans hizmetlerine yatırım

10. Tarım desteği platformlarıFotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
İdris Kolçak / Deniz Madencilik ... Afrika artık potansiyel değil gerçe... Şebnem Açıkdüşün / CCG... Angola petrol bağımlılığından kurtu... Emsa yeni Projeleriyle büyüyor ve y... Samsung’un Afrika’daki büyümesi yav... Gana: Muhalefetten seçim sonrası iş... Kenya Airways’in Nijerya başkentine...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.