Tony Elumelu: Özel sektör Afrika’nın büyümesinde özel rol oynayacak

Nijerya’nın önde gelen bankacı, yatırımcı ve hayırseverlerinden biri olan Tony O. Elumelu, Afrika’ya uzun vadeli yatırımlar yaparak ve bölgede rekabet ve girişimciliği teşvik ederek, kendini Afrika’nın lider işadamlarından biri olarak konumlandırdı. Afrika çapında bir yatırım şirketi olan Heirs Holdings’in CEO’luğunu yürüten Elumelu aynı zamanda kıtada liderlik ve girişimciliği destekleyen fayda amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tony Elumelu Vakfı’nın da kurucusu.

 

 

Öncelikle yönetim tarzınızdan bahsedelim. Başarınızı neye borçlu olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Kurumsal başarının doğru insanları bir araya getirmek, onları motive etmek ve yöneticinin tek başına her şeyi başaramayacağının farkına varmaktan geçtiğine inanıyorum. Benim ilk yaptığım, doğru ekibi bir araya getirip iyi motive olmalarını sağlamak; vizyonu iyi anladıklarından ve işin içindeki insanların başarıya ulaşması için gereken kaynakların sağlandığından emin olmaktır. Ancak şirket büyüdükçe bunu yapmak giderek zorlaşıyor ve yönetime getirdiğiniz kişilere sorumluluk vermeniz gerekiyor. Liderlik pozisyonuna getirdiğim kişilerin sadece genel yetkinliklere sahip değil; nasıl iş yaptığımı, DNA’mı anlayan kişiler olmasına çalışırım. Bu da büyümeyi destekleyen bir şey. Ayrıca, bir vizyonu dile getirmek ve insanların bunu anlamasını sağlamak da önemli. Eğer insanlar vizyonu, destinasyonu ve gidilecek yönü anlarlarsa, onu gerçekleştirmenize daha iyi yardımcı olabilirler. 
 
Kendinizi işin içinde bir yönetici olarak mı görüyorsunuz?

Genellikle öyle görüyorum. Belirli bir deneyim noktasından hareket ederek iş yapıyorum. Bazen insanlara, “Daha önce kendi işinizi yönettiniz mi?” diye soruyorum. Liderlik durumsaldır. Önemli olan meselelere ve işlere olan yaklaşımınızı anlayan doğru yöneticileri seçmek ve onları, bu anlayışı devam ettirmeleri için kilit stratejik pozisyonlara getirmektir. 
 
Sizin için önemli olan bir mentorunuz var mıydı?

Chief Eitimi Banigo’nun yönetimi altında çalışma şansını buldum. Yüksek lisansımı tamamladıktan sonra çalıştığım şirketin CEO’suydu ve ondan çok şey öğrendim. Mentorluğun çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü özellikle Afrika’da hem kamu hem de özel sektörde iyi liderlere ve girişimcilere ihtiyacımız var. Doğru liderlikle kıtada ilerleme sağlanabileceğine inanıyoruz. İş hayatında başarı kazanmış olan herkes diğerlerine mentorluk yapmalı. 
 
Farklı sektörlerde, farklı işler yapıyorsunuz. Ayrıca vakfınızı, bankacılık ve yatırım gruplarınızı yönetiyorsunuz. Tüm bu işlerde ortak bir hedefiniz var mı?

Evet. İlk olarak özsermaye yatırım şirketimiz Heirs Holdings var; finansal hizmetler, sağlık, enerji, tarım endüstrisi, konaklama ve emlak gibi kilit sektörlere yatırım yapıyoruz. Bu sektörlere sadece ekonomik fırsatlar nedeniyle değil, bunların insanların hayatını iyileştirme imkânı dolayısıyla da yatırım yapıyoruz. Enerji alanında para kazanıyoruz ama aynı zamanda Afrika’nın elektrik ve enerji sıkıntısı nedeniyle gizli kalmış potansiyelini de açığa çıkararak topluma katkı sağlıyoruz. Tarım alanında da aynı durum söz konusu. Yatırım modelimiz ekonomik refah, kârlılık ve sosyal etkiyi birleştiriyor. 
 
Yatırım kararlarınız ve yardımseverlik çalışmalarınızın arkasında yatan belirli bir felsefe veya model var mı?

“Afrikapitalizm” felsefesine inanıyoruz; bu felsefe özel sektörün, ekonomik refah ve sosyal değer yaratacak uzun dönemli yatırımlarla Afrika’nın kalkınmasında kilit bir role sahip olduğuna inanıyor. Vakıf girişimciliği teşvik ediyor; özel sektörün Afrika’nın kalkınmasında rol oynayacağına inanıyor. Tıpkı benim gibi Vakıf da, kamu sektörünün, özel sektörün başarılı olması için gereken atmosferin yaratılmasında rol oynaması gerektiğine inanıyor. 
 
Hükümetler, iş dünyası ve kurumların Afrika ülkeleri arasındaki işbirliğini artırmak için yeterince çalıştığını düşünüyor musunuz?

Afrikalı liderler, özel sektörün kalkınma için önemli olduğunu ve sadece bir ülkede değil, kıtanın tümünde buna elverişli bir atmosfer yaratılmasını sağlamak için birlikte çalışmaları gerektiğini anlamalılar. Ortak bir birlik kurmasak bile aynı seviyede çalışmamızın kıta olarak yararımıza olacağının farkına varmaları gerekiyor. Afrikalı liderler arasında, özellikle de önde gelen Afrika ülkelerinde, işbirliği olduğunu görüyorum. Nijerya, Güney Afrika ve Gana devlet başkanlarının Afrika Birliği’ne gidip dostane bir özel sektör ortamı yaratılması ve birbirlerini ve kendilerini değerlendirebilmelerini sağlayacak bir bilirkişi mekanizması kurulması için çağrıda bulunduklarını hayal edin. Bunun ciddi ölçüde yardımı olacaktır. Afrikalı liderlerin deneyimlerini paylaşması gerekiyor. Örneğin, Nijerya’daki enerji özelleştirmesi bir Afrika hükümeti tarafından atılmış olan çok önemli bir adım ve bu Nijerya ile sınırlı kalmamalı. Devlet başkanı veya lider, deneyimlerini diğer Afrikalı liderlerle paylaşabilmeli. Kamu iktisadi kuruluşlarının yerini özel şirketler almalı; kamu kuruluşları verimsizler ve kalkınmayı desteklemiyorlar. Özel sektöre ihtiyacımız var. Bunu başarmış olan Afrikalı ülkelerin deneyimlerini diğerleriyle paylaşmasına ihtiyacımız var. 
 
Afrika’nın kalkınması konusunda siz ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Yirmi iki Afrika ülkesinde yatırımlarımız var. Yürüttüğümüz, yatırım yaptığımız veya kaynak sağladığımız tüm işletmelerdeki amacımızın üç ayağı var. İlk olarak işletmeyi ülkenin içerisinde, yerel olarak stabilize etmek veya büyütmek. İkincisi, Afrika içerisinde büyütmek çünkü Afrika kilit pazar. Üçüncüsü ise işletmeyi dünyanın geri kalanına entegre etmek. Bu yöntemi, Nijerya’dan başlayıp bölgesel olarak genişleterek finansal hizmetlerimizde uyguladık. Şimdi ise Power Africa’dan 2,5 milyar dolar destek alarak Transcorp’a uyguluyoruz. Temelden başlayıp yayılıyoruz. Ruanda’da kurduğumuz tarım işletmesi ve ticaret borsası için altyapı yaratmaya çalışıyoruz.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Dünya Afrika'da toprak kiralama... Nkechi Alli-Balogun: Liderliğin cin... Ganalı araba üreticisi ticari üreti... Ghana, petrol endüstrisinde reform ... Adem Canpolat / Polat Yıldız... Tanzanyalı havayolu şirketi Uganda’... Kenya’dan “Hayatlarımızın Hikâyesi”... Serpil Öztürk / Arda Grup ...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.