Sergi Duvarlarının Arkasındaki Sanat

Okwui Enwezor, 2015 yılında Venedik Bienali'nin ilk Afrikalı sanat yönetmeni olduğunda herkes onu konuşuyordu.

Önemli sayıda siyahi ve Afrikalı sanatçıya yer veren ''All The World's Future's'' (Tüm Dünyanın Geleceği) isimli sanatsal etkinlik, Afrika kıtasında ve tüm dünyada sanata düşkün insanların ilgisini çekti.
 
Rencontres de Bamako'yu (Afrika'da iki senede bir düzenlenen fotoğraf sergisi) 10 yıldır yöneten yazar ve sanatsal etkinlik direktörü Simon Njami, Dak'art'ın (Senegal'de iki senede bir düzenlenen çağdaş sanat sergisi) yeni yönetmeni oldu. Dak'art festivali 2016 yılında sanat dolu söyleşi ve gezilerle Senegal'in başkenti Dakar'da düzenlenecek. Ayrıca Rencontres de Bamako Bienali kapsamında gerçekleştirilen ''OFF'' adlı etkinlik yine Senegal'de, Saint- Louis kentinde yapılacak.
 
Uzun zamandır açılışı beklenen Cape Town'daki Zeitz Müzesi 2016 yılının sonuna doğru kapılarını açacak ve 2016 senesi Addis Fotofest etkinliği ile kapanacak.
 
Marakeş şehri ise altıncı bienaline 2016 yılında evsahipliği yapacak. Abu Dabi'de üç ay boyunca sürecek olan ''Not New Now'' temalı program, Guggenheim Müzesi'nden (NYC) Reem Fadda tarafından yönetilecek.
 
Bu sene Afrika'nın birçok ülkesindeki trendleri takip eden bir kurgu izlenecek. ''Ghana with Chale Wote Street Art Festival'' ile seçkinlere yönelik sergi duvarlarını aşılması, sanatın daha geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.
 
Nijerya'nın Lagos şehrinde artan bağımsız sanatçı ve sanat galerisi sayısıyla şehrin sanat çevresi gelişiyor ve genişliyor. Sanat galerileri arasında ziyaret edilmesi gerekenler ise Omenka Gallery, Art Twenty One ve konsept mağazalar olan Alára ve Temple Muse.
Uzun zamandır açılışı beklenen Cape Town'daki Zeitz Müzesi, 2016 yılının sonuna doğru kapılarını açacak ve 2016 senesi, Addis Fotofest etkinliği ile kapanacak.
 
Zinsou Vakfı olarak 10. yılımızı yeni bir proje ile kutluyoruz. Vakfımızın resmi binasını daha çok Ovidah'taki (Benin Cumhuriyeti) müzemize benzer bir yere taşıyoruz. Nisan ayında yeni binamızda olacağız. Ayrıca Wakpon adlı, koleksiyonlarımızı telefon ve tabletlerinizden takip etmenizi sağlayan bir mobil uygulama geliştirdik. Kurucu Başkan Marie-Cécile Zinsou: ''Afrika'daki sanat galerilerinin ve müzelerin haritasını bir 'güven haritası' olarak görüyorum; artık iletişim her yerde ve değişime uğruyor. Nijerya çok ilginç bir ülke; oldukça varlıklı fakat hemen hemen hiçbir sanatsal altyapısı bulunmuyor. Bence yakın zamanda özel müze ve sanat galerilerinde büyük bir artış yaşanacak. Birbirinden farklı müzeler koymamamız sadece kendi sorularımıza kendi cevaplarımızı vermemizi sağlar."
 
Bu coğrafyadaki kadın sanatçı imajını değiştirecek Fildişi Sahilli fotoğrafçı Joana Choumali. 2014 yılında Lagos Photo'da (Nijerya'da düzenlenen uluslararası fotoğraf sanatı festivali) yayınlanan ''Hââbré Scarification (kazınmış yüz portreleri)" projesi, Paris Quai Branly'de sergilendi. 2015'te ise devam serileri ''Awoulaba /Taille Fine'' yine Lagos Photo'da gösterime sunuldu.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika'da Yatırım Fırsatları... Tecrübe ve İlhamlarıyla Afrika... Kenya’dan “Hayatlarımızın Hikâyesi”... Samsung’un Afrika’daki büyümesi yav... İkinci Nijer köprüsünün temeli atıl... Kara kıta'da kara hikayelerle d... Doğu Afrika’nın ortak para özlemi: ... Çağının ötesinde üretim anlayışıyla...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.