Rotamızı Afrika’ya çevirdik

Sadece iki yıl önce açılan ve yaptığı çıkışla tüm gözleri üstüne toplayan Liv Hospital'ın Uluslararası Hizmetler Departmanı Grup Müdürü Hasan Arslanyüreği ile kısa sürede gelinen bu dikkat çekici noktayı ve sağlık sektörüne dair son gelişmeleri konuştuk.

 

Hastaneniz kapılarını açtığından bu yana sağlık turizmine hep öncelik verdi. Kısa sürede gelinen bu noktayı özetler misiniz?

2013 yılının ocak ayında hizmet vermeye başlayan Liv Hospital grubu bugün Ulus ve Ankara şubesinde toplam 57 bin metrekarelik bir alanda; 320 yatak, 16 ameliyathane ve 1250 kişilik bir ekiple yoluna devam ediyor. Açıldığımız günden bu yana sağlık turizmi alanında da hizmet veriyoruz. Özellikle son dönemde hastanelerimizde her gün 100-150 arası yabancı hastayı ağırlıyoruz. Şimdiye kadar 35 ülke yoğunluklu olmak üzere 125 ülkeden 20 bin hastaya hizmet verdik. Her iki hastanemizde tüm dallarda üst düzeyde ihtisaslaşmış kliniklerle hizmet vermemiz ve standart üstü tıbbi uygulamaları yapabiliyor olmamız hızlı tanınmamızı sağladı.
 
Sağlık turizmi alanında 2015 hedefleriniz neler?

İkinci hastanemiz Liv Hospital Ankara‘yı 2014 yılı sonunda hizmete açtık. Dolayısıyla Liv markası ve özellikli hizmetlerini takdim ettiğimiz tüm ülkelere, Liv Hospital Ankara‘yı da tanıtıyoruz. Hizmet çeşitliliğimizi ve hekimlerimizin özel uygulamalarını aktarıyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarla hizmet verdiğimiz hasta sayısının iki katına çıkacağını öngörüyoruz. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca 35 uluslararası katılımlı bilimsel toplantı gerçekleştirdik; işbirliğinde olduğumuz sağlık kuruluşlarını, bakanlıkları ve hekimleri konuk ettik. Akabinde her pazarı yerinde tanımak adına Kenya’dan Nijerya'ya, Moğolistan’dan Tacikistan’a, gidilmemiş pek çok ülkeye sayısız gezi düzenledik; orada görev yapan sağlıkçıları ve hekimleri ülkemize davet ettik. Tüm bu süreçler boyunca yaptığımız pazarlamanın niteliği itibariyle birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardık.
 
Yurtdışından gelen hastaların size ulaşması için hangi kanalları kullanıyorsunuz?

Uluslararası pazarlama çok boyutlu; dolayısıyla pazarlama iletişiminin tüm enstrümanlarını kullanıyoruz. En önemlisi pazarlama ve tanıtım çalışmalarında bina ve teknolojiyi iyi tanıtmak ve rekabeti fiyat boyutundan çok “tıbbi sonuçlar”a dayandıran bir strateji kurgulamak. Sağlık alanında hangi konularda farklılık yakaladıysanız onu ön plana alabilmek önemli. Öncelikle ülkeye odaklı saha tanıtım hizmetleri kurguluyoruz. Belli klinik ve tedavi alanlarına yönelik iş geliştirme ve tanıtım programlarının yapılması, sadece acenteler üzerinden yürünmemesi gerektiğine inanıyorum. Tabii sosyal ve dijital medyayı da çok yönlü olarak kullanıyoruz. Sağlık hizmeti almak isteyen kişileri sosyal medya üzerinden yönlendiriyor ve bilgilendiriyoruz.
 
Ağırlıklı olarak hangi ülkelerden talep var? Ülkemize/hastanelerinize en çok hangi ülkelerden hasta geliyor?

Yabancı hastaların Liv’i tercih etmesinin başlıca sebebi, teknolojik donanımı yüksek hastaneleri ve branşında uzman doktorlarıyla, özellikli birçok tedavi ve ameliyata imza atması. Dünyanın farklı yerlerinden gelen pek çok insanın derdine derman oluyoruz. Özellikle yaptığımız üst düzey teknolojik yatırımlar, etkin tanı ve tedavi yöntemlerimiz, yetkin hekimlerimizin bu üst düzey teknolojiyi uygulayacak tecrübeye sahip oluşu, hastaların bizi tercih etmesinde en büyük etkenler. Yakın coğrafya başta olmak üzere Avrupa, Balkanlar, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerinden de çok sayıda hasta ağırladık. Hastanelerimizde 23 ülkeden 25 farklı dili konuşan bir yurtdışı pazarlama ekibimiz var. Bu ekibin farkı sadece 25 dili konuşması değil, hepsinin, ilgilendiği ülkenin vatandaşı olması. Böylece misafirlerimiz ülkelerinden yüzlerce kilometre uzakta olsa bile kendini yalnız hissetmiyor. Kültürünü, dilini, ülkesini bilen kişiler tarafından ağırlanıyor. Kurduğumuz altyapı, gerçekleştirdiğimiz teknolojik yatırımlar ve tecrübeli hekimlerimizin ötesinde, hastalara nasıl yaklaşacağını bilen bir yurtiçi ve yurtdışı takımı ve hastane personeliyle hizmet veriyoruz. Yurtdışı pazarlama ekibimizin ve hastane işletme ekibimizin hastalarla konuşması, raporları hızla tıbbi otoritelerden onaylatıp yapılacak tedaviyi etkin ve net bir şekilde hastalara yüz yüze anlatması gerekiyor. Bu nedenle insana yaptığınız yatırım kadar başarılı oluyorsunuz. Farklı kültürlerin ihtiyaçlarını bilmek, hassasiyetlerine göre davranmak apayrı bir dikkat ve meziyet gerektiriyor. Yurtdışı yetkililerimiz, hekimler ve hastanemizin altyapısı hakkında güven oluşturuyor ve ülkemize adım attığı andan itibaren havaalanına dönene kadar hastanın adeta ailesi oluveriyorlar. Yurtdışı yetkililerimiz ayrıca; vize, otel ve konaklama hizmetleri, bilet, raporların temini, refakat ve aile fertlerinin ihtiyaç duyduğu diğer hizmetler konusunda da destek sunuyor.
 
Sağlık turizmi alanında yurtdışından gelen hastalara hangi branşlarda hizmet veriyorsunuz? Hastanenize en çok talep hangi hastalığın tedavisi için oluyor?

Dünyanın pek çok bölgesinde gerçekleştirilmeyen birçok ilerici uygulama, hastanemizde kolaylıkla yapılabiliyor. Ülkelerdeki zayıflık ve noksanlıkları çok iyi analiz ettik. Vakalar bölgesel eksikliklere ve taleplere göre değişiyor; Rus coğrafyasından gelen kanser, Orta Doğu'dan gelen beyin cerrahisi, Avrupa'dan gelen kozmetik ve plastik cerrahi vakaları gibi. Kapsamlı bir hastane oluşumuz ve ekstrem vaka odaklı yaklaşımımız, her vaka ve talebe en iyi cevabı vermemizi sağlıyor.
 
Sağlık turizminin Türkiye’deki geleceğini nasıl görüyorsunuz? Bu alandaki fırsatlar ve engeller neler?

5 yıl öncesine göre çok daha fazla ortak dil kullanıyoruz. Ortak tanıtım ve regülasyonların yapılmasını gerektiren konular var. Türkiye, sağlık turizminde kendisini ispat savaşı içindeydi; şimdi ise bölgedeki öncülüğünü kurması ve ilerletmesi gereken bir aşamada. Balkan ülkeleri, Avrasya ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri ve Afrika ülkelerinde sayısız fırsat var. Amaç bu fırsatların iyi değerlendirilmesi. Afrika'yı çok önemsiyoruz. Gelecek orada ve biz rotamızı şimdiden oraya çevirmeye ve bu anakarayı analiz etmeye başladık bile.
 
Yani atılması gereken başka adımlar da var diyorsunuz, doğru mu?

Türk sağlık turizmi dünyanın farklı yerlerinden gelen pek çok insanın derdine derman oluyor ve her geçen gün daha da gelişerek bir marka olma yolunda hızla ilerliyor. Ülkemizdeki sağlık kuruluşlarının altyapı bakımından çok iddialı bir duruma gelmesi, yapılan üst düzey teknolojik yatırımlarla en etkin tanı ve tedavilerin hastaların hizmetine sunulması ve yetkin hekimlerin bu üst düzey teknolojiyi ve uygulamaları günlük pratiğine sokmuş olması, yabancı ülke vatandaşlarında Türkiye’deki sağlık hizmetlerini merak etme ve kullanma alışkanlığı doğurdu. Daha iyi ortamlarda daha iyi bir hizmet anlayışı ile iyi ve başarılı tıbbi sonuçlar deneyimlenmeye başlandı. Sağlık sektörü olarak sürecin özellikle Ar-Ge tarafında yol kat etmemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra sağlık işletmeciliği, güncel teknolojiyi kullanma becerisi, yeni tedavi protokollerini ve kişiselleştirilmiş tıbbı hastalara uygulayabilme kapasitesi ile yüksek ve kıvrak hizmet anlayışı, sağlık sektörünü dünya sağlık işletmeciliğinde önemli bir yere taşıdı. “Türk sağlık hizmetleri", belli markaların gayretleri ve yetenekli hekimlerimizin, tıbbi sonuçlarını dünya çapındaki yayınlarda yayınlamaları sayesinde bir marka olarak kendini uluslararası sağlık turizmi arenasında, global çapta ispat etmiştir. Sadece iyi tedavi etmek değil, sağlık turizmini iki yönlü sürdürmek yani hasta gelen ülkelere bilgi birikimi aktarıp işletme boyutları ile devam edebilecek güce sahip olmak da büyük önem taşıyor. 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Küba’da emlak satışı başladı... Afrika Ticaret Odalar Birliği (PACC... Top 10 ... Bu uğruna ölümü bile göze aldığım b... Globalleşme yolunda Corinox ... Liberia: Michelle Obama Pushes for ... Gana: Muhalefetten seçim sonrası iş... Beyazperdede Gana Nijerya İşbirliği...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.