Nkechi Alli-Balogun: Liderliğin cinsiyetle ilgisi yok

Afrika’nın en başarılı halkla ilişkiler (PR) uzmanlarından Nkechi Alli-Balogun, kadın sorunlarıyla ilgilenen kar amacı gütmeyen kuruluşlarda da aktif olarak çalışıyor.

 

Ünlü bir PR uzmanı olan Nkechi Alli-Balogun, halkla ilişkiler ve danışmanlık şirketi NECCI’de başdanışman olarak görev alıyor. Nkechi Alli-Balogun ayrıca Nijerya Halkla İlişkiler Enstitüsü’nün (NIPR) Lagos ofisinin de eski yönetim kurulu başkanı. Lagos Üniversitesi’nden mezun olan Alli-Balogun Nijerya Üniversitesi’nde pazarlama doktorası yaptı ve yönetim alanında MBA sahibi.  Londra’daki Frank Jefkins Halkla İlişkiler Fakültesi’nde ve prestijli Lagos Business School’da PR Yönetimi dersleri aldı. Nkechi Alli-Balogun başarısının sırlarını anlattı.
 
Birkaç yıl önce Nijerya Halkla İlişkiler Enstitüsü’nün (NIPR) Lagos ofisinin yönetim kurulu başkanıydınız. Bir kadın olarak ne tür zorluklarla karşılaştınız?
Ne zaman bu soru yöneltilse, bir kadın olarak görev çağırdığında gerekeni yapmanız gerektiğini söylüyorum. Liderliğin cinsiyetle ilgisi yok… Bir kadın olarak, liderlik yapmanın doğamızda olduğuna inanıyorum; evlerimizde anne olarak en büyük liderlere bile liderlik yapıyoruz. Eşleri olarak en büyük generalleri bile biz yönetiyoruz. 
NIPR, tıpkı ailem ya da başka herhangi bir grup gibiydi. Yani kendimi hiçbir zaman bir kadın olarak görmedim. Kendimi hizmet etme pozisyonunda gördüm ve dürüst olmak için elimden geleni yaptım. Zorluklara gelince, hayat her zaman zorluklarla dolu ve ne yaparsanız yapın bir risk faktörü var. Çok iyimser biriyim ve zorluklar yaptığım işi daha iyi yapmamı sağladı; hatalarımı düzeltmemi sağladı ve daha iyisini yapmak için bana ilham verdi. 
 
Nijerya’da PR alanında çok başarılı birkaç kadından birisiniz. Bu başarının sırrı nedir?
“Hayır” cevabını kabul etmeyen, çok çalışkan bir kadınım. Başarımın sırrı çok çalışmak ve odaklanmak... Çok çalışmak her zaman sonuç verir ve kota sisteminden hoşlanmayan kadınlardanım; herkese eşit imkânlar verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir hedefim var ve ona odaklanıyorum. O hedef önünüzde olduğu sürece, her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. 
 
Kadın PR uzmanlarının karşılaştığı zorluklar nelerdir?
Günümüzdeki eğitim seviyesi pek çok kadının öne çıkmasını sağladı; ortada olanlar bile artık öne çıkıyor; bu da eğitim sayesinde oluyor. Yani PR alanında çalışan bir kadın olmanın zor olduğunu düşünmüyorum. Gerçi seçimlerde bazı erkeklerin egolarını göz önüne serdiği oluyor. 
 
Hayattaki prensibiniz nedir?
Yaptığınız işte olabildiğiniz kadar iyi olun ve bunu yaparken ödün vermeyin. Hep şu prensibe göre hareket ettim; kim olduğunuzu kabul edin. Şuna inanıyorum ki yaptığım iş beni hayatta başarılı kılarsa ayaklarımın üzerinde durup hava atmayacağım. 
 
Birkaç yıl önce oluşturduğunuz kadın grubu hakkında bilgi verir misiniz?
Pek çok kar amacı gütmeyen kuruluşa destek veriyorum. “Haklar İnisiyatifi” adlı kar amacı gütmeyen kuruluşla ilgilenmeye başlayınca kadın sorunlarıyla içli dışlı oldum. Ve kadınlara pek çok damga vurulduğunu gördüm; özellikle de evlilik yaşına geldiklerinde… Bir genç kadın 25 yaşına girdiğinde, her taraftan baskı görmeye başlıyor; evli olmadığında ve arkadaşları evlendiğinde… Çünkü bu toplumumuzda var. Kadınlarımızın yanlış insanlarla evlendiğini, evlenebilmek veya ailelerini memnun edebilmek için pek çok yanlış şey yaptığını görüyoruz.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Gana'nın genç yeteneklerine anl... Gana Devlet Başkanı Mahama:
 ... AB Nijerya için 60 milyar avro yatı... Etiyopya’daki Türk yatırımları 3 mi... Sun Yue: Etiyopya su ve güneş kayna... İkinci Nijer köprüsünün temeli atıl... Adem Canpolat / Polat Yıldız... Haye, Muhammed Ali’nin şövalye unva...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.