Mauritius Afrika’nın bankacılık merkezi olacak

Finans hizmetleri sektörü yeni ortaklıklara imza atıyor ve ürün sunumlarını yatırımcıların faaliyetlerini Afrika çapına yaymasına yardımcı olacak hale getiriyor.

 

Mauritius, Singapur’un Güneydoğu Asya’da oynadığı rolü örnek alarak, kendini Afrika odaklı bir finans destek merkezi haline gelmek için konumlandırıyor. 
Ülke sektörde köklü bir yere sahip. Afrika ülkeleriyle geniş bir vergi ağı ve yatırım koruma anlaşmaları bulunan Mauritius ayrıca Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC) ve Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) üyesi. 
 
AfrAsia Bank Başkanı James Benoit, “Afrika önümüzdeki 10 yıl boyunca büyük imkânlar sunacak –büyük resmi herkes görebiliyor. Soru artık neden Afrika’ya yatırım yapılmalı değil, nasıl yatırım yapılmalı haline geldi. Bizim rolümüz müşterilerimizin riskleri yönetmesine ve anlaşmalar yapmasına yardım etmek olacak,” diyor.
Mauritius Bankacılar Birliği Başkanı Aisha Timol, giderek daha fazla Mauritius bankasının altyapı, madencilik ve telekomünikasyon alanlarında büyük projelerde Afrikalı bankalarla işbirliği yaptığını belirtiyor. Timol, “Bazı bankalarımız ayrıca Afrika bankalarına bankacılık çözümleri de sağlıyor,” diye ekliyor. Bir Mauritius bankası, kendi yedek bilgi teknolojisi kapasitesini kullanarak Batı Afrikalı bir grubun kredi kartı sistemini yönetiyor.
 
Yerel bankalar aynı zamanda kıtada büyük bir rol oynayan ancak döviz denetimi gibi konularda sorunlar yaşayan Güney Afrika bankalarıyla da işbirliği yapıyor. Mauritius’un en büyük finans kuruluşlarından biri olan MCB Grubu karının yaklaşık yüzde 50’sini dış pazarlardan elde ediyor. MCB Grubu’nun Stratejiden Sorumlu Yöneticisi Gilbert Gnany, “Hint Okyanusu adaları ve Mozambik’te ticari varlığımızı sürdürüyoruz ancak 40 ülkede birden şube açamıyoruz. Ancak ihracat finansmanı gibi finans işlemlerini kendi ülkemizden yürütebiliyoruz. Avrupa bankaları finansal krizin ardından hizmetlerine son verdiği için büyük miktarda petrol ithalatını biz finanse ettik,” diyor. 
 
Bankaların gözü dış pazarlarda
 
Yerel büyüme imkânı kısıtlı olduğundan ülkedeki 23 bankanın çoğu büyüme için gözünü dış pazarlara dikmiş durumda.
Benoit, 2007’de kurulan AfrAsia’nın geçtiğimiz günlerde Zimbabve’deki girişimindeki payını artırdığını ve SADC ile COMESA’da yeni imkânlar aramaya devam edeceğini söylüyor. Grup, bilanço tablosunu güçlendirmek için büyük bir uluslararası hissedarla ortaklık için görüşmeler yapıyor. Benoit, “Bunun ardından kıta çapında daha fazla faaliyetimiz olacak,” diyor. 
 
AfrAsia, ekonominin kötü olduğu Zimbabve’de zor günler yaşıyor. Banka ülkedeki operasyonlarını yeniden yapılandırmak ve şube ağını küçültmek zorunda kaldı.
Finansın gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 9’unu oluşturduğu ve Hindistan’a finans akışını kolaylaştırma konusunda pazar payını hızla Singapur’a kaptıran Morityus’ta hükümet sektöre destek veriyor. Bu yılın bütçesinden 1,6 milyon dolar Morityus’ın uluslararası bir finans merkezi haline gelmesine destek olmak için ayrıldı. Hükümet ayrıca yasal düzenlemeleri güçlendirmek için de çalışıyor. 
 
Timol, ülkedeki finans sektörünün uluslararası regülasyonlara uyum konusuna odaklandığını söylüyor. Basel III standartları, Morityus’taki bankalar için artık uluslararası standart konumuna geldi. Yüksek sermaye ve likidite oranları ise aşamalı bir şekilde devreye alınacak.
 
Borsa işlemleri
 
Mauritius Borsası (SEM) kendini Afrika’daki girişimler için bir platform olarak konumlandırıyor. 2009’dan bu yana SEM’deki ihraççılar neredeyse 2 milyar dolarlık işlem yaptı. Bunun 1,4 milyarlık kısmı Mauritius’taki yabancı ihraççılar tarafından gerçekleştirildi. SEM Başkanı Sunil Benimadhu, “Farklı döviz cinslerinden oluşan listelerimiz ve işlem platformlarımız bugün Afrikalı ihraççıların tahvilleriyle ABD doları, avro, İngiliz pound’u veya Güney Afrika rand’ı bazında, son derece uygun maliyetlerle işlem yapmasına ve ticari işlemlerinin bu dört uluslararası para biriminde dövize çevrilmesine olanak sağlıyor,” diyor. 
 
Piyasa değeri yaklaşık 7,5 milyar dolar olan SEM, yabancı broker ve katılımcıları çekmek için uzaktan üyelik fikrini de değerlendiriyor. Benimadhu’ya göre, “Bu tahvil piyasamızın uluslararası finans piyasalarıyla daha iyi entegre olması adına önemli bir adım oluşturacak.”
 
 
 
 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Korsanlar diyarı Madagaskar... Gana, Mineral ve Maden Politikasını... İmalat, büyümeyi sürdürülebilir hal... Yatırımın yeni adresi Afrika... Afrika: ABD gerçek ekonomik dönüşüm... Afrika kendini neden besleyemiyor?... Gana’da altyapı çalışmaları sürüyor... Gana elektrik kaynaklarını çeşitlen...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.