Korsanlar diyarı Madagaskar

Madagaskar'a gitmek için öncelikli bir sebep arıyorsanız, iklim koşulları dahi yeterli olacaktır. Kış ortasında güneşlenebileceğiniz denli sıcak olan Madagaskar'ı çekici kılan yalnızca iklimi değil. Ada, doğası ve barındırdığı zenginliklerle size daha fazlasını sunabilir. İşte korsanlar diyarı Madagaskar'a gitmeniz için 10 sebep!

Dünyanın en büyük 4. adası olan Madagaskar, 21 milyonu geçen nüfusuyla Afrika'nın fakir ülkelerinden biri olarak Hint Okyanusu’nun dalgalarına kucak açmış bir memleket. Malagasi dili ve Fransızcanın konuşulduğu ada, %52'si yerel inanışlara bağlı bir topluluğu içinde barındırıyor. 1895-1958 yılları arasında Fransa boyunduruğunda yaşayan Madagaskar bugün, dünyanın dört bir tarafından gelecek ziyaretçilerini bekliyor. Eşsiz doğasıyla binbir çeşit canlıya evsahipliği yapan Madagaskar, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir alternatif olabilir. Gitmekte tereddüt edenler için gelin biraz yakından bakalım Madagaskar'a; belki fikriniz değişir!

 
165 milyon yıllık bir hikaye
Her adanın hikayesi anakaradan kopmasıyla başlar değil mi? Yoksa onlara ada dememiz mümkün olmaz. Madagaskar'ın da anakaradan kopuşu, 165 milyon yıl öncesine dayanıyor. Afrika ve Hindistan'ın birbirinden ayrıldığı bu dönemde, önce Afrika’dan, milyonlarca yıl sonra da Hindistan'dan kopmuş. Hindistan'ın, Asya kıtasıyla birlikte kuzeydoğuya çekilmesiyle bir ada olarak Afrika'nın hemen bitişiğinde kalmış olan Madagaskar, 70 milyon yıldır dış dünyadan izole bir tabiata evsahipliği yapıyor.
 
Madagaskar'da olan Madagaskar'da kalır
Madagaskar'ın en önemli özelliği barındırdığı canlıların %99'unun sadece Madagaskar'da bulunması. Adadaki bitkiler ve hayvanların neredeyse tamamı sadece Madagaskar'da ve özel hayvanat bahçelerinde görülebilir. 
 
Alem buysa Kral Julian!
Madagaskar'ın adını bütün dünyaya ezberleten animasyon film serisi "Madagascar"ın en eğlenceli kahramanı olarak bilinen Kral Julian, sevimli bir lemur. Madagaskar'ın simgesi olan bu hayvanlar, ada halkı tarafından kutsal kabul ediliyor. 2012 yılında yapılan bir sayıma göre adada 103 farklı lemur türü yaşıyor. İlginç olan şeyse lemurlarla insanlar arasındaki bağların genetik olarak da büyük paralellikler göstermesi. Oldukça zeki ve yaramaz olan lemurlar, meraklı ve sosyal iletişimleri yüksek hayvanlar. Madagaskar'ın bir kralı varsa o da kesinlikle kültürel bir fenomen haline gelen lemurlardır. 
 
Madagaskar güzel ama sahipleri pek yaman...
Madagaskar'a şöyle bir bakınca, adaya ilk çıkan insanların Afrika'dan geldiğini düşünmemek elde değil. Ancak gerçekler son derece şaşırtıcı. Çünkü adaya ayak basan ilk insanlar, neredeyse dünyanın öbür ucundaki bir adadan gelmiş. Tahminlere göre MÖ 500 ila 300 yılları arasında büyük bir koloni Borneo Adaları’ndan yola çıkıp Madagaskar'a gelmiş. Borneo neresi derseniz, Hint Okyanusu’nun öteki ucunda, Güneydoğu Asya sularında. Dünyanın en büyük 3. adası olan Borneo, bugün Brunei, Endonezya ve Malezya tarafından bölünmüş bir yerleşke konumunda. İlk olarak Borneo’lular tarafından keşfedilen Madagaskar'a, Afrikalılar, bu keşiften ancak 500 yıl sonra ayak basmış! Avrupalıların henüz Akdeniz'in dışına çıkamadığı bir çağda Borneo’luların yaptığı şey, dünya denizcilik tarihinin en büyük başarılarından biridir; bunun da altını çizelim.
 
Her derde deva Madagaskar!
Madagaskar'ın faunası adeta tanrının bir lütfu gibi. Pek çok ilacın yapımında kullanılan Madagaskar otlarının iyileştiremeyeceği hastalık yok gibi. Öyle ki Madagaskar menekşesi, kan kanserinin tedavisi için en önemli hammadde konumunda.
 
Bir korsan ütopyası olarak Madagaskar
Madagaskar ilginçtir, korsanlar için de bir umut adası olmuş. 18 ve 19. yüzyıllarda Avrupalı pek çok korsan yeni bir ulus kurmak için Madagaskar'a yerleşmiş ve efsanevi korsan ülkesi "Libertalya"yı kurmuş. Özellikle İngiliz ve İspanyol donanmaları tarafından bütün dünyada aranan bu gizli ülke, Madagaskar'da yıllarca korsanlara başkentlik yapmış.
 
Çek bir pilav üstü Madagaskar!
Madagaskar mutfağı, dünyanın en geniş mutfaklarından biri olarak görülür çünkü hemen hemen her kültürün etkisi altına giren Madagaskar'da; Afrika, Asya, Orta Asya, Avrupa ve Hindistan mutfağından pek çok yemek harman haline gelmiş ve eşi benzeri olmayan bir çeşitlilik yaratmıştır. İlginç olan ise Madagaskar'da pek çok yemeğin pilav üstü yenmesidir, öyle ki Madagaskar dilinde "yemek" kelimesi "pilav yemek" manasındadır. Bu açıdan ülkemizle büyük bir benzerlik gösteren Madagaskar'da pilav üstü kuru fasulye, pilav üstü döner yemek asla hayal değildir.
 
Best of Madagaskar
Gelelim sadece Madagaskar'da görebileceğiniz o eşsiz hayvanlara. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Madagaskar'a özgü olan bazı özel türleri insanoğlu olarak itinayla yok etmiş bulunuyoruz. Dünyanın en büyük kuşları olan fil kuşları da soyu tükenen türler arasında. Gelecek kuşakların yaklaşık 3 metre boya sahip fil kuşlarını göremeyecek olması çok büyük bir kayıp. Ancak çok özel türler Madakaskar'da hala yaşamını sürdürüyor. Adaya bu güzelim canlıları görmek için bile gidilir. Ne kadar büyük bir dünyada, ne kadar geniş bir canlı çeşitliliğinin içinde yaşadığımızı Madagaskar'da hissetmemek mümkün değil! İşte o hayvanlardan bazıları: 
 
Aye-Aye
Siyah lemur
Indri
Cüce Su Aygırı
Fossa
Fanaloka
Tenrec
Mızrak burunlu yılan
Comet güvesi
Yassı kertenkele
Domates kurbağası
Gecko
Dans eden sifaka
Zürafa böceği
Mikro bukalemun
 
Madagaskar'da nereye gidilir, ne yapılır?
Peki diyelim ki sizi Madagaskar'a gitmeye ikna edebildik. Peki nereye gideceksiniz ve ne yapacaksınız bu cennet adada? Sizi bu noktada da yarı yolda bırakmıyoruz. İşte Madagaskar'da gününüzü gün edebileceğiniz yerler:
 
Masoala Ulusal Parkı
Yağmur ormanlarıyla kaplı 250 mil çapında bir araziye yayılan bu alanda özellikle hayvan çeşitliliğini gözlemlemek mümkün. Madagaskar'a özgü hayvanları bir arada görmek için Masoala Ulusal Parkı ideal bir yer. Bunun yanında park sualtı ve üstü sporlarının yapılabildiği tesisleri de içeriyor. Anlayacağınız tam bir macera alanı!
 
Ambohimanga'nın Kraliyet Tepesi
Madagaskar'ın en kutsal bölgesi olan bu alan, 500 yıl boyunca Madagaskar'ın yöneticilerine ve soylularına evsahipliği yapmış. Bu egzotik sarayın en ilginç özelliği ise, etrafını çevreleyen duvarın 1857'de limon ve yumurta akıyla yapılan bir çimentoyla inşa edilmesi! Evet kerpiç ve toprak dururken limon ve yumurta akıyla duvar yapmak kimin aklına gelmiş bilinmez ancak, duvarlar hala sapasağlam yerinde duruyor. Gidip görmeden dönmeyin deriz.
 
Ifaty
Madagaskar'ın güneybatısında bir balıkçı köyü topluluğu olan Ifaty, dünyanın en ideal dalış bölgelerinden biri olarak gösteriliyor.
 
Baobab yolu
800 yıllık Baboab ağaçlarının gölgesinde uzanan bu yol, dünyaca meşhur bir manzaraya sahip. Tozun toprağın içinde Morondava ve Tsiribihina'yı birbirine bağlayan yolda yolculuk etmek, bir ayrıcalık olarak görülüyor.
 
Nosy Be
Madagaskar'a bağlı küçük bir ada olan Nosy Be, kusursuz güzellikte sahillere ve turkuaz bir denize sahip. Üstelik Madagaskar'daki en keyifli yemek mekanları Nosy Be'de. Siz kumların üstünde güneşlenirken yemeğiniz sahile servis ediliyor. Yemek nedir derseniz, denizden ne çıkarsa var, Nosy Be'de. Özellikle jumbo karideslerin lezzeti tartışma kabul etmiyor.
 
Tsingy de Bemaraha
Muhteşem bir plato olan Bemaraha'da manzaraya karşı oturup biraz zaman geçirmek bile ruhunuzu arındırmaya yetiyor. Kayalıkların eşsiz görünümü bir yana geceleri gökyüzü muhteşem manzaralar oluşturuyor.
 
Isalo Ulusal Parkı
Birkaç günlük doğa gezileri halinde ziyaret edilebilen Isalo'da, tur rehberleri eşliğinde, Madagaskar'ın eşsiz doğasında kamp kurmak, sessizliğin ve tabiatın içinde kaybolmak mümkün.
 
Ile Sainte Marie
Korsanların 17. yüzyılda yerleşkesi haline gelmiş olan Sainte Marie'de dalış yaparak batık korsan gemilerini görmek mümkün. Beyaz kumları ve yemyeşil doğasıyla adeta cennetten bir köşe olan Sainte Marie'de su sporları yaygın bir aktivite. Aynı zamanda Sainte Marie'de korsan mezarlarını görmek ve kıyıya yakın yüzen balinaları izlemek de mümkün.
 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika’ya yatırımın geleceği konusu... Dünya Afrika'da toprak kiralama... Murat Mercan Söyleşi... Kenya, yenilenebilir enerji konusun... Serpil Öztürk / Arda Grup ... Kenya’dan “Hayatlarımızın Hikâyesi”... Güneş santralleri sektörünün dünya ... ''Evrensel Barışa Doğru'...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.