Ghana Seçim Komisyonu, sandık takvimini açıkladı

Ghana, ülke başkanlığını ve 7 Kasım’ da yapılacak parlemento seçimleri kapsamında gerçekleşecek seçmen kütüğü faaliyetleri için yapılacak etkinlikleri tanıttı.

Seçim Komisyonu (EC) tarafından yayımlanan takvime göre etkinlikler, ülkenin seçim öncesinde sandık temizlemek için göstereceği çabalara dayalı olacak. 
 
Etkinliklerin açıklanması; seçim gözlemcileri, sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partilerinden ve özellikle ana muhalefetteki New Patriotic Partisi gibi EC’nin hazırlıklarını sorguyanlar üzerinde yoğun bir baskı kurdu. Eleştirmenler, seçmen kütüklerinin yabancı uyruklu kişiler ve ölü insanların isimleriyle dolu olduğunu iddia etti. Ghana’ nın önceki seçimleri muhalefet tarafından tartışıldı. 
 
EC seçim direktörü Samuel Tettey, “Bu düzenleme, komisyonun 2016 seçimlerinin şeffaf olacağı konusundaki kurum içi bir egzersizdir" diye konuştu ve “Komisyon seçmen kayıtlarını temizlemek için siyasi partilerle birlikte çalışmaktadır. EC, partilerle birlikte elektronik seçim sonuçlarının aktarım olasılığını düşünüyor. Kamu güveni ve ülkenin seçim sistemine güvenini artırmak için geliştirilebilecek sistemler konusunda da daha iyi bir yol arıyoruz” diye ekledi. 
 
Uganda'nın son hükümdarı Yoweri Museveni tartışmalı koşullarda bir dönem kazandı ve alınan dersleri, Tettey Demokratik Kalkınma Merkezi ve Yurtiçi Seçim Gözlemcileri Koalisyonu tarafından düzenlenen toplantıdaki konuşmasında belirtti. 
 
Seçim partilerinin temsilcilerini kapsayan bir gövde olan Gana'nın Inter-Parti Danışma Komitesi (IPAC), kasıtlı olarak fikirlerini paylaşmak ve seçim konularında komisyonlarda tavsiyeler vermek için etkinlik takvimini işaret etti. 
 
EC, başkanlık anket çalışmasını 28 Kasım olarak ve Cumhurbaşkanlığı tartışmasının yapılacağı tarihi ise 2 Ekim olarak belirledi. EC, seçim sonuçlarının açıklanmasının 28-29 Kasım arasında gerçekleşmesini planladıklarını belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları 1 ile 7 Aralık arasında resmi gazetede yayınlanacak.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Yeryüzündeki Yalancı Cennet: Maurit... Korsanlar diyarı Madagaskar... Gana, Mineral ve Maden Politikasını... Türkiye uzmanlığını Afrika’ya taşıy... Mauritius Afrika’nın bankacılık mer... MTN Uganda’da daha fazla yatırım pl... KOSGEB 4. İNOVATİF KOBİ ÖDÜLLERİ... ABD`den Afrika`ya 33 milyar dolarlı...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.