Gana lideri Mahama: Yarı dönemde olanlar gayet iyi

Siyasi çoğulculuk ve ekonomik reform tarihine sahip olan Gana, “The African Report Debates”toplantılarına evsahipliği yaptı.

 

Ekonomik ve politik gidişatla ilgili övgüler düzenler, bir anda tam karşınıza dikilebilirler ve bunu en iyi bilenlerden biri Gana Devlet BaşkanıJohn Mahama'dır. Selefi olan John Atta Mills'in ani ölümünün ardından 2011'de iktidara geldiğinde, ilk adımlarıatılan petrol ve doğalgaz endüstrisinin itişgücüyle Gana, dünyanın en hızlıbüyüyen ekonomilerinden biriydi.

 

Bugünlerde övgüler nadir duyuluyor, zira Başkan Mahama'nın hükümeti sıkıntılıekonomik gerçekliklerle boğuşuyor. Petrol fiyatlarının düşmesi gelirleri azalttı. Yağmur azlığıhem kakao hasadınıhem de elektrik üretimini vurdu. Yüksek dolar değeri ise borçlanma maliyetlerinde keskin yükselişyarattı.  

 

UluslararasıPara Fonu'na (IMF) göre, geçen yıl büyüme oranı, 3 yıl öncesinin yarısıolan yüzde 3,5'e kadar geriledi. Fransa CumhurbaşkanıFrançois Hollande ile görüşmek, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü(OECD) toplantısında konuşmak için yoldayken dile getirdiği gibi, ekonomik iklim Mahama'nın gündemini zorlaştırıyor.

 

OECD toplantısında, “Gana ekonomisinin karşıkarşıya olduğu zorluklar, gelişmekte olan piyasaların genişkesimini etkiliyor”diyen Mahama şöyle devam etti: “Parlamentoya sunduğumuz dönüşüm gündemi Gana ekonomisinin yapısınıdeğiştirmeyi, onu çeşitlendirmeyi ve daha çok katma değerle ihracata dayalıhale getirmeyi amaçlıyor.”

 

Mahatma, kısa vadede ise hükümetin ekonomide istikrar sağlamak için tedbirler aldığınıvurguluyor: “IMF ile genişletilmişkredi kolaylığıanlaşmasının ilk gözden geçirme süreci çok başarılıoldu.”

 

Şüphe yok ki IMF ve Dünya Bankası'nın yardımlarıGana'nın ekonomik durumuna destek oldu: IMF 3 yıl içinde 920 milyon dolar borçverirken, Dünya Bankası7,9 milyar dolarlık devasa Sankofa doğalgaz projesinin hayata geçmesi için 700 milyon dolar kefalet sundu. Gana, Ekim ayında yüzde 10,75'lik kupon faiz oranıyla 1 milyar dolarlık Eurobond buldu ki bu miktar, bir yıl önce bulabildiğinden yaklaşık yüzde 2 fazlaydı.

 

Vergi reformları

Bu gelişme Mahama'da iyimserliğe yol açtı: “Yarıdönemde olanların gayet iyi olduğuna inanıyorum. Mali konsolidasyondayız. Harcamalar kontrol altında; bu sayede açıkta azalma, enflasyonda düşüşgöreceğimizi düşünüyoruz.”

 

Gana OECD Kalkınma Merkezi'nin 50. üyesi olarak kaydedilirken, Mahatma, hükümetinin örgütten genişkapsamlıvergi reformu için teknik destek alacağınıdile getirdi.

 

Fakat elektrik kesintileri derin bir sancıolmayısürdürüyor. “Ganalılarırahatsız eden tek bir şey varsa, o da elektrik kesintisidir”diyen Mahama, sorunu şöyle özetledi: “20 yıllık pozitif büyüme, enerji talebinde çok büyük bir artışanlamna gelir. Yıllık enerji talebinin yüzde 10-12 arttığınıtahmin ediyoruz, yani talebi karşılayabilmek için üretimi artırmamız gerekiyor.”Enerji BakanıEmmanuel Armah Kofi Buah'ın krizle başetme azmine dikkat çeken Mahama, “Tamamlanmasıyakınlaşan 3 proje sayesinde bakanımız sorunu halledebileceğimizi güvenle söyleyebiliyor”diye konuştu.

 

Gazeteci  Anas Aremayaw Anas'ın geçen Eylül ayında 12 yüksek yargıhakiminin rüşvet alırken görüldüğüvideoyu yayınlamasının kamuoyunda büyük yankıuyandırmasının sorulmasıüzerineyse Mahama, “ülkenin kurumlarının durum karşısında gerekli adımlarıattığını”söyledi.

 

Yargıtay ve Yüksek Mahkeme Başkanı'nın tavsiyesi üzerine hükümet 7 yargıcıderhal açığa almıştı. Ancak 12 yargıçda görevi kötüye kullanma suçlamasınıreddetti ve rüşvet iddialarışu anda yargının gündeminde.

 

Daha büyük bir mesele ise Mahama'nın Haziran ayında atadığıSeçim Komisyonu BaşkanıCharlotte Osei'yi meşgul ediyor. Bayan Osei, “Oyum Sayılsın İttifakı”adlısosyal baskıgrubunun talep ettiği gibi seçmen kütüğünün yenilenip yenilenmemesine karar verecek.

 

Mahama ise bu konuya dahil olmak istemiyor: “Benim bu listelere karışma hakkım yok. Gana'nın bağımsız bir seçim komisyonu var ve bu komisyon bir şey yaparken Başkana danışmaz. Seçmen kütüğügörece güncel çünküsadece bir seçimde kullandık ve biyometrik yolla oluşturulmuştu.”

 

Zorlu ekonomik koşullar altında, burun buruna bir seçim yarışına hazırlanılan ülkede oy verme ve kayıt işlerinin güvenilirliği büyük öneme sahip.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika: Sunulan vaatlerin gerçekleş... Samsung’un Afrika’daki büyümesi yav... Yeryüzündeki Yalancı Cennet: Maurit... Afrika Ticaret Odalar Birliği (PACC... Bir İnsan Mozaiği Güney Afrika... Ganalı araba üreticisi ticari üreti... Deniz Yılmaz / JAKKO... Elshazali Khidir / Sinkad Mastır...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.