Gana Hükümeti 2014 hedeflerinin arkasında

Gana hükümetinin 2014 ekonomik hedefleri Ekonomik İşler Enstitüsü (IEA) ve Gana’daki diğer düşünce kuruluşlarınca eleştirilmesine rağmen, Maliye Bakanı Seth Terkper yıl sonuna dek bu hedeflerin tümüne ulaşacaklarına söylüyor.

Gana hükümetinin 2014 ekonomik hedefleri Ekonomik İşler Enstitüsü (IEA) ve Gana’daki diğer düşünce kuruluşlarınca eleştirilmesine rağmen, Maliye Bakanı Seth Terkper yıl sonuna dek bu hedeflerin tümüne ulaşacaklarına söylüyor.
Hükümetin 2014 yılı için belirlediği yüzde 8,5 büyüme hedefi, 2013’ün yüzde 9 oranındaki hedefinden yarım puan daha yüksek. Bütçe mali açık hedefi yüzde 8,5, enflasyon hedefi ise artı eksi 2 puanla yüzde 9,5. Ülkenin şu andaki enflasyon oranı yüzde 13,1 ile son üç yılın en yüksek seviyesinde.
Terkper, büyük ilgi gören Citi FM Açık Oturumları’ndan bütçe konulu seansta katılımcılara hükümetin 2014 bütçesi hedefleri yerine getirmek için çok çalışacağını söyledi.


Ayrıca hedeflerin iddialı olmadığı eleştirilerine katılmadığını söyledi. Aynı etkinlikte konuşan IEA Kıdemli Ekonomisti Dr. John Kwakye ise hükümetin petrol dışı büyüme için 2014 bütçe hedefine ulaşılamayacağı görüşünde.
Kwakye şöyle konuştu: “Petrol üretimi artıştayken petrol dâhil yüzde 8,5 büyüme geçen sene (2012) ulaşılan yüzde 7,5 oranına göre daha iyi görünmektedir. Petrol hariç hedef olan yüzde 7,4 (2013’te yüzde 5,8) ise özellikle emtia fiyatları ve tarım ürünleri konusundaki belirsizlikler göz önüne alındığında fazla iddialı durmaktadır.”


Kwakye, ilan edilen modernizasyon programı sayesinde tarımın desteklenmesi konusundaki önlemleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti ve “Üretimi destekleyen KOBİ Fonu ekonominin temelidir, istihdamın büyük bir kısmı buradan gelecektir ve olabildiğince desteklenmesi gerekir. Petrol üretimindeki artışta ve ‘Hollanda hastalığının yayılması’ tehdidi dikkate alındığında bu daha da geçerlidir.”


2014 için artı eksi 2 puanla yüzde 9,5 enflasyon hedefi konusunda yorum yapan ünlü ekonomist, “Enflasyon hedefi yeterince iddialı durmuyor. Yüksek enflasyon Gana’da devam eden bir problemdir” dedi. Kwakye şunları kaydetti: “Küresel olarak enflasyon kontrol altına alınmış olmakla beraber, uzun süredir Batı Afrika Para Bölgesi’nin (WAMZ) yüzde 5’ten az olarak belirlediği yakınsama kriterlerini ihlal ediyoruz. Kambiyo oranı amortismanı açısından maliyet yükselten faktörler, yakıt ve hizmet fiyatı artışları, yüksek gıda fiyatları ve talep baskıları genel olarak enflasyonu tetikleyen unsurlar. Arz kısıtlamalarını kontrol etmek için ekonomide temel dönüşümlere ve ülkedeki enflasyonu dizginlemek için sürdürülebilir makroekonomik istikrara ihtiyaç var.”Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika’da iş yapmanın yolu... Power sector wIll fuel economIc gro... Elias Masilela: “Ecobank çok hızlı ... Doğu Afrika’nın ortak para özlemi: ... Nkechi Alli-Balogun: Liderliğin cin... Türk medyasındaki Afrika imajı... KOSGEB 4. İNOVATİF KOBİ ÖDÜLLERİ... Afrika’da spor salonuna gidenlerin ...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.