Gana emlak yatırımı için cazip bir destinasyon

Dünya Bankası sıralamalarında düşük gelir düzeyinden düşük-orta gelir düzeyi statüsüne yükselen Gana, son yıllarda yakaladığı ekonomik ve sosyal istikrarla dİkkat çekiyor. Ülke, Afrika kıtasına yatırım yapmak isteyen dünya çapındaki yatırımcıların da dikkatini çekmiş durumda. Yaklaşık 1,7 milyonluk konut ihtiyacı olan Gana, gayrimenkul yatırımcılarını da kendine çekiyor.

 

 

Başkent Akra’nın silueti değişiyor. Kentte gayrimenkul inşaatları giderek artarken eski tır otoparklarının yerini devasa ofis blokları alıyor. Kolonyal dönemden kalma, harap haldeki kamu binaları şık rezidanslara dönüşüyor. Emlak müteahhitleri, gelecekte yapılacak projeler için portfolyolarında tutmak üzere Akra’nın dışında büyük arazileri ucuza kapatmak için birbiriyle yarışıyor. Arabayla Akra’nın merkezinden Independence Bulvarı ve Tetteh Quarshie’ye doğru giderken devasa bilboard’larda, inşaatı devam eden çeşit çeşit gayrimenkul projesinin reklamlarını görmek mümkün.
 
Bu inşaat çılgınlığından sahiller bile nasibini alıyor. Birileri “Neden Labadi Plajı da günün birinde Hawaii’deki Waikiki Plajı, Palm Beach, Florida veya Rio de Janeiro gibi bir yer olmasın ki?” diye düşünmüş olmalı ki sahilde “La Beach Kuleleri” adlı bir proje doğuvermiş. Bu 18 katlı apartman kompleksi üç fazda inşa edilecek.
 
Havaalanı Kenti
 
Akra’da hem yerel hem de yabancıların gayrimenkul sektörüne yaptığı yatırımın büyüklüğünün en iyi görülebildiği yer, “Havaalanı Kenti” adı verilen bölge. Akra’nın bu bölümünde devam eden inşaat projelerinin hızı gerçekten baş döndürücü. Burkina Faso merkezli Marina Grubu’nun alışveriş merkezi ve ofis kompleksi projesi Marina Mall iki yıl önce bitti. Bundan kısa bir süre sonra, Güney Afrikalı RMB Wesport’un karma kullanım projesi Icon House tamamlandı. Hemen yanında ise aynı inşaat şirketi DeSimone Ltd. tarafından yürütülen, Ernest Chemists için yapılan diğer bir karma proje olan Nester Square yükseliyor. Buraya yürüme mesafesindeki, Meridian Grup’un 13 katlı modern mimarlık ofisleri Atlantic Tower şu anda yapım aşamasında. Aynı bölgede Trassaco tarafından inşa edilen şehrin en yeni oteli Africa Sun Hotel projesinde de sona yaklaşıldı ve otelin bu yıl açılması planlanıyor. Bölgenin Kotoka Uluslararası Havaalanı’na olan yakınlığı nedeniyle başka uluslararası otel zincirleri de burada arazi arayışına girmiş durumda. 
 
Kuku Tepesi’ndeki Osu bölgesinde yer alan Oxford Caddesi’nde 4800 metrekarelik bir arazide Chateau Towers adlı 120 dairelik bir apartman kompleksi yükseliyor. Chateau Towers, Gana’da ilk kez böyle bir proje yürüten Hollywood International Developers tarafından yapılıyor. Bu inşaat trendinin dışında kalmayan bir diğer bölge de Akra’nın merkezindeki, iş merkezlerinin toplandığı alan; burada da pek çok inşaat projesi devam ediyor. 
 
Bu projelerin de gösterdiği gibi Gana’da ofis, otel ve mağaza talebi oldukça yüksek. Lüks konut talebi de hızla artmaya devam ediyor. Accra Mall, A&C Mall, Marina Mall ve Oxford Street Mall gibi alışveriş merkezleri, 4,2 milyonluk nüfusa sahip kentte giderek artan mağaza talebini karşılamaya yetmiyor. Yüksek talebi karşılamak için daha fazla alışveriş merkezine, büyüyen ekonominin talebine karşılık vermek içinse daha fazla ofise ihtiyaç var. Limanlardaki büyümenin sonucu olarak artan ithalat ve ihracat için daha fazla antrepo gerekiyor. Bu sektörde yatırımcı ihtiyacı çok ama çok büyük. 
Orta ve düşük gelirli nüfus için konut talebinin de son derece yüksek olduğu kentte bu alandaki arz, inşaat finansmanı olmadığı için oldukça düşük. Bu alanda da çok ciddi yatırımlara ihtiyaç duyuluyor. 

Hükümet yabancı yatırımcılara kucak açıyor
 
Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama, geçtiğimiz günlerde kentte 1,7 milyon konut ihtiyacı olduğunu açıklamıştı. Bu duruma çözüm bulmak için değişime ihtiyaç olduğunun farkında olan Gana hükümeti, konut sektöründe yabancı yatırımcılara kucak açmış durumda. Projenin iptal olmasından önce kentte iki yüz bin konut inşa etmeyi planlayan Güney Koreli yatırımcı STX’e tanınan ciddi imtiyazlar, hükümetin sektöre yabancı yatırımcı çekmek için benimsediği açık kapı politikasının kanıtı oldu. Brezilyalı Construtora OAS, Nairobi merkezli Shelter Afrique ve Faslı Addoha Construction Company of Morocco gibi şirketler, Kamu Özel İşbirliği (PPP) olarak adlandırılan bu politikanın sağladığı imkânlardan yararlanmaya başladı bile. Cumhurbaşkanı Mahama da Gana’nın artan nüfusunun konut ihtiyacını karşılamak için ev kredisi pazarını geliştirmek konusunda finans uzmanları ve kredi sağlayıcılardan tavsiye alma sözü verdi. 
 
Öte yandan Gana’nın emlak piyasasındaki bu büyük potansiyeli değerlendirmek için ülkede yeni bir kavram devreye alınmış durumda: Kısmi mülkiyet. Özellikle ABD, Kanada ve Birleşik Krallık gibi Batılı ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir kavram olan kısmi mülkiyette, bir mülkün sadece bir kısmına sahip olunmasına karşın tam mülkiyet haklarından yararlanılabiliyor. Özellikle yurtdışında yaşayan ve Gana’ya geldiklerinde kalacak yerleri olmayan binlerce vatandaşın işine yarayacak olan bu sistemde, kısmi mülkiyete sahip kişiler Gana’ya tatile geldiklerinde güzel bir ev veya apartman dairesinde kalabilecekler. 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
88. Oscar Ödülleri ve Irksal Yansım... Haye, Muhammed Ali’nin şövalye unva... Singapur deneyimlerini Afrika’ya ak... Mehmet Akdağ / Akdağlar Madencilik... Mozambik'te sular çekilince... Serpil Öztürk / Arda Grup ... Tony Elumelu: Özel sektör Afrika’nı... Afrika: Sunulan vaatlerin gerçekleş...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.