Güven ve İstikrarın Ülkesi Tanzanya

Avrupalılar, Amerikalılar Safari yapmak için Tanzanya'yı tercih ediyorlar.Nedeni de çok önemli... Çünkü Tanzanya Afrika'nın en güvenilir ve en istikrarlı ülkesi.

Ülke Profili

Nüfus : 46,2 milyon kişi (2011 tahmini)

Yüzölçümü : 883.749 km2

Başkent : Dodoma; siyasi başkent (nüfus 1.699.000)

Dar es Salaam; Ticari başkent (nüfus 2.498.000)

Kişi Başına Düşen Milli Gelir           : 523 Dolar (2011 tahmini)

Büyüme Oranı           : % 6,7 (2011 tahmini)

Döviz Kuru (2011 yıl sonu) : TSh:ABD$=1.626

 

Özellikle Safari ve Afrika'nın en yüksek dağı Kilimanjaro'ya tırmanmak Tanzanya için bir sembol olmuş. Avrupalılar, Amerikalılar Safari yapmak için Tanzanya'yı tercih ediyorlar.Nedeni de çok önemli... Çünkü Tanzanya Afrika'nın en güvenilir ve en istikrarlı ülkesi. Kabileler arası savaş yok. Nüfusun yarısı müslüman yarısı hıristiyan olmasına rağmen dini çatışmalar yok. Bağımsızlığını kazandığı 1964 yılından beri dört cumhurbaşkanı olmuş. Bunların ikisi müslüman, ikisi hıristiyan... Kimse kimsenin dinine karışmamış. Kimse kimseyi rahatsız etmemiş. Herşeye rağmen huzurlu, mutlu, barışık yaşamayı başarmış bir topluluk... Kendi dillerine göre 'takma kafana' anlamına gelen hakuna matata günlük hayatta dillerine pelesenk olmuş.

 

Tanzanya, Tanganyika anakarası ile Zanzibar adalar grubu federe devletlerinden oluşan birleşik bir cumhuriyettir. Tanganyika önce Almanya (1891) tarafından işgal edilmiş, daha sonra İngiltere himayesine (1920) verilmiş ve 1961’de bağımsızlığını kazanmıştır. Zanzibar adasında 19. yüzyılda hüküm süren Zanzibar Sultanlığı 1890 yılında İngiltere himayesine girmiş, 1963’de bağımsızlığını kazanmıştır. 26 Nisan 1964’de her iki tarafın meclisinin birleşme kararını onaylamasının ardından, Temmuz 1965’de kabul edilen Geçici Anayasa ile de Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti kurulmuştur. Zanzibar’ın ayrı bir Devlet Başkanı ve Parlamentosu bulunmakta olup, merkezi otoritenin yetki alanına girmeyen konularda tam yetkiye sahiptir.

Yaklaşık 45 milyon nüfusu ve yıllık % 7 ortalama büyüme oranıyla Tanzanya, ülkemiz ihracatı için potansiyel olan ve büyüyen bir pazardır.

Darüsselam 4 milyonluk nüfusuyla ülkedeki en büyük ticaret ve liman şehridir. Ülkenin dış ticaretinin % 75’inde bu liman kullanılmaktadır.

 

SİYASİ VE İDARİ YAPI

Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti, ana karadaki Tanganyika ile Zanzibar adasının 1964 yılında birleşmesiyle oluşmuştur. Zanzibar iç işlerinde bağımsızdır ve kendine ait bir hükümet tarafından yönetilmektedir. Kurulduktan sonra tek partili sosyalist sistem ile yönetilmeye başlanmıştır. Bahse konu sistem 90’lı yılların ortalarında terk edilmiştir. Parlamento 295 üyeden oluşmaktadır. 232 üye anakaradan seçilmekte, 5 üye Zanzibar parlamentosundan iştirak etmekte, diğer üyeler atanmaktadır. 1995 yılında ilk çok partili seçim yapılmıştır. Devlet Başkanı her beş yılda bir halkoyu ile seçilmektedir. Milli Hükümet Başkan, Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyelerinden oluşur.

 

NÜFUS VE İŞGÜCÜ YAPISI

2002 yılında yapılan son nüfus sayımına göre Tanzanya’nın toplam nüfusu 34,6 milyondur. Tanzanya’nın 2011 yılı nüfusunun 46 milyon olduğu ve 2025 yılında ülke nüfusunun 65 milyonu aşacağı tahmin edilmektedir.

Ortalama yıllık nüfus artışı % 2,9’dur. Zanzibar adasında nüfus artış hızı yıllık % 3,1 ile ana karadan daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Son nüfus sayımına göre ortalama hane halkı sayısı ana karada 4,9 kişi iken Zanzibar’da 5,3 kişidir. Mevcut nüfus artış hızı dikkate alındığında her yıl yaklaşık 700.000 kişi işgücü piyasasına dahil olmaktadır.

 

DOĞAL KAYNAKLAR VE ÇEVRE

Tanzanya’da büyük miktarda ve ticari olarak kullanılabilir maden kaynakları mevcuttur. Maden kaynaklarının belli başlıları içinde altın, elmas ve tanzanit yer almaktadır. 2007 yılı toplam ihracatının % 44’ünü oluşturan altın ile elmas üretimi 1990 yılından itibaren hız kazanmıştır. 2007 yılında Malavi sınırında uranyum yatakları bulunmuştur. Bu bölgede halihazırda bir miktar kömür üretimi yapılmaktadır. Son yıllarda önemli miktarda nikel yatakları bulunmuş ve ayrıca araştırmalarda büyük miktarda platinyum yatakları olabileceği tespit edilmiştir. Tanzanya’da yapılan araştırmalar neticesinde büyük miktarda doğal gaz rezervleri olduğu ispatlanmış ayrıca önemli miktarda petrol bulunduğu yönünde kanaat oluşmuştur.

 

İŞADAMLARININ PAZARDA DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Özel sektör geçen on yıl boyunca özelleştirme reformlarından sonra önemli derecede gelişmiştir. Genel olarak uluslararası iş gelenekleri uygulanır. Yüz yüze görüşmelere ve kişisel ilişkilere önem verilmektedir. Malın zamanında teslim edilmesi ve satış sonrası hizmetler önem arzetmektedir.  Tanzanya’da başarılı olmak için sabır ve esneklik gereklidir.

 

GENEL DEĞERLENDİRME VE ÖNGÖRÜLER

Tanzanya pazarında bir çok üründe talebi karşılayacak yeterli üretim olmadığından tüketim büyük oranda ithalatla karşılanmaktadır. İnşaat malzemeleri, müteahhitlik, gıda işleme makineleri, iş, inşaat ve maden makineleri ve bunların yedek parçaları, oto yan sanayi, işlenmiş gıda, tarım makineleri ve ekipmanları, tarımsal girdiler, ikinci el makineler, hafif sanayiye yönelik ikinci el makineler ülkemiz firmaları için başlıca pazar potansiyeline sahip sektörlerdir.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Mehmet Akdağ / Akdağlar Madencilik... Ghana Seçim Komisyonu, sandık takvi... Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n... Afrika’da “yeşil devrim” için büyü... ABD`den Afrika`ya 33 milyar dolarlı... Tony Elumelu: Özel sektör Afrika’nı... Afrika’da spor salonuna gidenlerin ... Murat Mercan Söyleşi...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.