EIB, Batı Afrika’daki güneş enerjisi projesine destek verecek

Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Sahra Altı Afrika’daki en büyük fotovoltaik enerji santrallerinden birine 23 milyon avroluk yatırım desteği sağlayacağını açıkladı.

70,5 milyon avroluk proje, Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’nun hemen dışındaki Zagtouli’de inşa edilecek ve ülkenin ulusal elektrik şirketi Sonabel tarafından işletilecek. Santralin kıtada gelecekte kurulacak güneş enerjisi santralleri için de örnek teşkil etmesi planlanıyor. 

 
Çalışmaya başladığında yeni santral Burkina Faso’daki elektrik üretimini ciddi miktarda artıracak, Fildişi Sahili ve Gana’dan elektrik alımına olan bağımlılığı azaltacak ve elektrik kesintilerinin önlenmesine yardımcı olacak. 
 
Ülke nüfusunun dörtte birinden azının elektriğe erişimi olduğu tahmin ediliyor. Son dönemlerde ülkenin elektrik ihtiyacı yılda yüzde 10 artsa da elektrik kesintileri ve elektriğe sınırlı erişim ekonomik büyümeyi ciddi olarak engelliyor. 
 
Burkina Faso Cumhuriyeti’nin Ekonomi ve Finans Bakanı Lucien Bembamba ve Avrupa Yatırım Bankası’nın Afrika, Karayipler ve Pasifik kredilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom, başkent Ouagadougou’nun dışında inşa edilecek 30 MW’lık tesis için imzalanan 20 yıllık kredi anlaşmasını EIB’nin merkezinde imzaladılar. 
 
Lucien Bembamba, “Avrupa Yatırım Bankası, Burkina Faso için güçlü bir ortak ve yıllarca sürecek olan bu yakın işbirliği ülke çapında iş olanakları yaratan yeni su ve enerji altyapısı yatırımlarının yapılmasını sağladı. Sonabel’in yenilenebilir enerjiye yapacağı yatırım üzerine yapılan anlaşma, Burkina Faso ile Avrupa arasındaki uzun vadeli işbirliği için önemli bir dönüm noktasıdır,” dedi. 
Pim van Ballekom, “Elektrik ekonomik faaliyetler için vazgeçilmezdir ve Avrupa Yatırım Bankası Afrika çapında yaşam koşullarını iyileştirecek enerji yatırımlarını desteklemeyi taahhüt etmiştir. Yeni güneş enerjisi tesislerine verilen destek, Sonabel’le olan güçlü ortaklığımıza dayanıyor. Burkina Faso, Batı Afrika’da yenilenebilir enerji için örnek teşkil edecek bu yeni tesise evsahipliği yaptığı için gurur duymalıdır,” dedi.
 
Güneş enerjisi projesine finansman sağlamak için yapılan anlaşma yerel enerji ihtiyaçlarını değerlendiren ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje uygulamasını güçlendiren fizibilite çalışmalarının ardından imzalandı. Avrupa Birliği’nin Ouagadougou Delegasyonu başından beri projeye destek verdi ve Sonabel ile yakın çalışmalar yürüttü. EIB’nin yanı sıra Fransız Kalkınma Ajansı ve Avrupa Birliği de projeye finansman sağlayacak ve güneş enerjisi tesisinin inşası sırasında yüzden fazla kişiye iş imkanı sağlanacak.
 
Avrupa Kalkınma Bankası dünyada yenilenebilir enerji ve enerji altyapısına en fazla finansman sağlayan kuruluşlardan biri. Son yıllarda EIB Liberya’daki elektrik santrallerinin, Batı Afrika çapında elektrik bağlantılarının, Güney Afrika’da güneş enerjisi tesislerinin ve Kenya’daki Turkana Gölü’nde yer alan Sahra Altı Afrika’nın en büyük rüzgar enerjisi tesisinin rehabilitasyonunu destekledi. 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Kosgeb 4. İnovatif Kobi Ödülleri... Etiyopya’daki Türk yatırımları 3 mi... Kenya, yenilenebilir enerji konusun... Elias Masilela: “Ecobank çok hızlı ... Animasyon: Afrika'yı Çizmek... Küba’da emlak satışı başladı... Zafer Harmandal / Hartek Mermer ... Murat Mercan Söyleşi...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.