Diyaloğun ardına çok şey saklanabilir

Nijerya doğumlu yönetmen ve fotoğrafçı Andrew Dosunmu, hikâyelerini anlatırken imgelere ve sessizliğe verdiği önemi anlattı.

 

Nijerya’da doğan ve New York’ta yaşayan Andrew Dosunmu kariyerine moda fotoğrafçısı olarak başladı. Bu yetenek, Afrika’nın zengin renkleriyle bezeli filmlerinde açığa çıkıyor. 2011’de vizyona giren ilk uzun metrajlı filmi “Restless City”, New York’taki Senegal göçmenlerinin hikâyesini dramatize etmeden anlatan sert bir yapım. 
Dosunmu; Isaac Hayes, Angie Stone, Tracy Chapman ve Wyclef Jean gibi ünlü müzisyenler için çektiği müzik videolarıyla ABD’de ün kazandı. 2013’te vizyona giren filmi “Mother of George” –kocası kısır olduğu için istemeden de olsa kayınbiraderinden hamile kalan Nijerya asıllı Amerikalı bir kadının hikâyesi- prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yaptı. Film sırtını görsel araçlara dayıyor; karakterler arasında geçen uzun, sessiz sahneler, el hareketleri ve giysilerin detayları… Bazı anlarda konuşulan dil İngilizceye çevrilmemiş olsa da hikâye Nijeryalı olmayan izleyiciler üzerindeki etkisini yitirmiyor. Yönetmen, “Hikâyenin görsel unsurlarını sahiplenmeye gayret ediyorum çünkü onlar diğer her şeyin ötesine geçiyor. O kültürden gelmeyen veya o dili anlamayan insanlar ne anlatıldığını/konuşulduğunu kaçırmış gibi hissetmek zorunda değil; işte böyle filmler yapmak istiyorum,” diyor. “Diyaloğun ardına çok şey saklanabilir,” diyen Dosunmu ekliyor: “Fotoğrafçı olmam bana fayda sağlıyor. Bu benim kuvvetli tarafım.”
 
“Kendi sesiniz olması önemli”

Dosunmu şöyle devam ediyor: “Sinemacılar olarak kendi sesimize sahip olmamız önem taşıyor. Hikâyemiz ne? Yaptığımız filmlerin tarzı ne?” Bu nedenle Nollywood’daki yönetmenlere hayran olduğunu dile getiriyor. “Onların kendi sesi var. Kendi tarzları var. Tıpkı edebiyatımız gibi evrensel ancak aynı zamanda kendine özgü. Bir sinemacı için önemli olan da bu: Kendi perspektifimizden ve kendi sesimizle o evrensel konuyu nasıl yaratırız? Arayışında olduğum, beni etkileyen şey bu; hikâyelerin sözlü olarak nasıl anlatıldığı ve bunların nasıl görsel mecraya aktarabileceği.”
Dosinmu şu anda müzisyen Fela Kuti hakkında bir film üzerinde çalışıyor. “O inanılmaz bir karakterdi. Adeta dokuz canlıydı,” diyor. Film sanatçının yaşamını bir belgesel gibi anlatmaktansa Kuti’nin “ruhunu” ekrana taşıyacak. “Finansmanın Nijerya’dan gelmesini çok isterdim. Kameranın önünde yer almaktan öteye gidip filmleri yöneterek, yapımcılığını ve finansmanını üstlenerek kendi hikâyelerimizin bir parçası olmaya başlamamız gerekiyor.”
 
 
 
 
 
 
 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Nkechi Alli-Balogun: Liderliğin cin... Power sector wIll fuel economIc gro... Ganalı araba üreticisi ticari üreti... ABD`den Afrika`ya 33 milyar dolarlı... Afrika artık potansiyel değil gerçe... Haye, Muhammed Ali’nin şövalye unva... İdris Kolçak / Deniz Madencilik ... 88. Oscar Ödülleri ve Irksal Yansım...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.