Dangote, Tiger marka hisseleri devraldı

Aliko Dangote Güney Afrikalı çekirdek yatırıcımlar Tiger Brands Limited’dan, yüzde 65.6 özsermaye hissesi satın aldı.

Pazartesi günü Nijerya Borsası'nda TBCG’nin her biri 50 kobo değerindeki 3.28 milyar adet hisse senedinin Tiger Brands Limited’dan DIL’e devir işleminin gerçekleşmesi rüzgârı esti. Devir, NSE’nin çapraz işlem penceresinde, hisse senedi başına N1.24’te görüşülen bir işlemle yapıldı. Görüşülen çapraz işlem, alıcı ve satıcının işlem üzerinde mutabık kaldığı ve borsaya o işlemin resmileştirilmesi için başvurduğu anlamına geliyor. Borsada görüşülen bu işlem, genelde yüksek hacimli blok tasfiye için kullanılmakla birlikte tamamlanmış fiyat ve harçların, cari piyasa oranlarından daha düşük olmasına da yön veriyor.

 

TBCG’nin ihraç edilen sermayesi, hâlihazırda beş milyar hisse senedi ihtiva ediyor ve bu da devredilen 3.28 milyar hisse senedinin ihraç edilen sermayenin yüzde 65.6’sına denk geldiğini gösteriyor. 

 

Birkaç hafta önce The Nation dergisi, Nijerya ve Güney Afrika yetkililerinden onay alındığını bildirmişti. Dangote Group’s DIL, 2012 senesinde DFM’deki özsermaye hisselerinden 63.35’ini Tiger Brands’e 181.9 milyon dolarlık bir anlaşma ile satmıştı. Anlaşmada, Dangote Group’un DFM’deki her biri 50 Kobo değerinde 3.67 milyar adet hisse senedinden 3.17 milyarını Tigers Brand’e sattığı görüldü. Anlaşma o zaman için, cari döviz kuruna göre, yaklaşık olarak N28 milyarın üzerinde bir değerdeydi.

 

Yaklaşık dört sene boyunca art arda varlık kaybı yaşayan ve zayıflayan Tiger Brands, 11 Aralık 2015'te, sorunlu un değirmeni şirketini DIL'e tekrar satma konusunda anlaşmaya vardı. Kaynaklar The Nation dergisine, ABD Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SEC), Nijerya’nın tepe sermaye piyasası düzenleyicisini teyit etti. TBCG’nin kayıtlı olduğu Nijerya Borsası (NSE) ve Güney Afrikalı düzenleyici kuruluşlar anlaşmayı onayladı.

 

 

The Nation dergisi, TBCG’nin hisse senetlerinin Tiger Brands’den DIL’e devrinin yakında Nijerya Borsası'nın (NSE) görüşmeli çapraz işlem penceresi ile yapılacağını bildirdi. Hisse senetlerinin devri sonrasında şirket, eski ismine geri dönecek. Birçok hissedar bunun şimdiki isimden daha güçlü bir marka olduğunu düşünüyor.

 

Dangote Group; Dangote Cement, beton; Nascon Allied Industry, tuz; Dangote Sugar Refinery, şeker ve TBCG, un da dâhil olmak üzere dört büyük şirketiyle Nijerya’nın borsada kote ettirilmiş en aktif şirket grubu. Grubun yağ ve gaz, telekomünikasyon, meyve suyu ve ulaşım gibi işlerle meşgul olan ve borsada kote edilmemiş birkaç kuruluşu daha bulunuyor.

 

Aralık 2015 sonlarına doğru The Nation dergisi, satın alma işleminin detaylarını bildirdi. Anlaşma kapsamında, Güney Afrika’nın en büyük yemek şirketi olan Tiger Brands Limited, hissedarlığını Afrika’nın en zengin adamı olan Alhaji Aliko Dangote’un holding şirketine yani Dangote Industries Limited’e (DIL) devredecek. 

 

The Nation dergisi tarafından açıklanan ve Hisse Satış Alım Sözleşmesi'nin (SSPA) kilit detaylarını ana hatlarıyla bildiren rapora göre, Tiger Brands, TBCG’deki çoğunluk özsermaye hisselerinin yüzde 65.66’sını tahmini olarak 1$’a DIL’e devrederek satacak. 

 

TBC’nin yaklaşık N5.9 milyarlık piyasa sermayesi ile her biri 50 kobo değerinde beş milyar hisse senedi bulunuyor. Yüzde 65.66’lık özsermaye hisse senedinin devri bağlamında DIL, ocak 2016’da TBCG’ye değiştirilebilir hissedar kredisi şeklinde N10 milyar verecek. Değiştirilebilir kredi, tercihe bağlı olarak değiştirilebilirlik opsiyonunu kullanmaya karar verildiği zaman otomatik olarak daha yüksek çoğunluk özsermaye hisse senedine sahip olunacağı anlamına geliyor. 

 

Rapora göre Tiger Brands Limited, hisselerini (3,283,277,052), Dangote Industries Limited’a ocakta, değiştirilebilir (borç alanın tercihine göre) hissedar kredisi şeklinde satacak. Ayrıca Tiger Brands Limited’in TBCG’ye verdiği N10.25 milyarlık borç ise, borç affı yoluyla iptal edilecek. Tiger Brands Limited, N5.51 milyarlık Stanbic IBTC borcunu üstlenerek kalan tutarı bankaya ödeyecek. Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Gana Hükümeti 2014 hedeflerinin ark... İmalat, büyümeyi sürdürülebilir hal... Gana’da altyapı çalışmaları sürüyor... Kara kıtanın 10 parlak şehri... Afrika’da iş yapmanın yolu... Küba’da emlak satışı başladı... Gana Devlet Başkanı Mahama:
 ... Afrika’da spor salonuna gidenlerin ...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.