Afrika Ticaret Odalar Birliği (PACCI) Başkan Yardımcısından Türk İşadamlarına Afrika'da başarılı yatırımın tüyoları...

Afrika Ticaret Odalar Birliği (PACCI) Başkan Yardımcısından Türk İşadamlarına Afrika'da başarılı yatırımın tüyoları...

Wilson Krofah Kimdir, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1957 yılında iş hayatına uluslararası Unilever firmasında pazarlama departmanında başladım.  Daha sonra firmanın Gana pazarlama sorumlusu olarak terfi aldım. Bu zaman çerçevesinde Afrika’nın ve Avrupa’nın birçok ülkesinde görev yaptım.  Nijerya’da 4 yıl, Kenya’da 3 yıl, İngiltere’de 1 yıl çalıştım ve uluslararası deneyim kazanma fırsatı buldum. Yıllar süren deneyimlerimin ardından Unilever firmasında satış koordinatörlüğü pozisyonuna atandım. Aynı zamanda bir çok farklı firmaya satış danışmanlığı yaptım. 1994 de Unilever’den kendi firmamı kurmak için ayrıldım.

 

Profesyonel tecrübelerimle birlikte  Gana Ticaret Odası Başkanlığı görevini 4 yıl süreyle ifa ettim.  Halen PACCI (The Pan African Chamber of Commerce and Industry ) ‘ de birinci başkan yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Ticaret odasındaki görevlerim ışığında Afrika’da ekonomiyi halkların yaşamına entegre etmek için projeler geliştirdik. Bildiğiniz üzere o yıllarda Afrika’daki birçok ülke küçük ve gelişmemiş ekonomileriyle global düzen içerisinde oldukça geri kalmıştı. Yaptığımız çalışmalarla Afrika’nın Asya gibi büyük pazarlarla rekabet etmesini sağlayacak projelerin temellerini atmak için çalıştık. Yine işadamları delegasyonundaki görevim çerçevesinde Türkiye’ye  bir ziyarette bulunduk. Ziyaretim süresince son derece güçlü bir kadın olan Şebnem Hanımla tanışma fırsatım oldu. Birlikte CCG Ghana firmasını kurduk ve bu firmayla Gana’ya Türk malı  gıdaların ticaretini gerçekleştirmekteyiz.  Yine Gana’da çeşitli endüstri ürünlerinin tüm Batı Afrika ülkelerinde  satışını yaptığımız, adın da anlaşılacağı gibi bir Türk ve Afrika markası olan TURKFRICA markasını kurduk. Afrika’da 15 ülkenin bir araya gelerek imzaladığı ortak ticaret anlaşmasıyla bu bölgedeki yatırımların sadece kuruldukları bölgede kalmayıp Afrika’nın büyük bir bölümüne hitap etmesine olanak sağlanmaktadır.

 

Afrika çok büyük bir Pazar. Doğal kaynaklardan insan gücüne kadar büyük bir pazarda bulunan bütün özellikleri üzerinde taşıyan önemli ve gelecek vadeden bir bölge. Gana da bu bölgede söz sahibi ülkelerden birisi. İş hayatım ve çeşitli işadamları birliklerinde yaptığım görevler boyunca Afrika’ya gelen yatırımlarda daima bir katalizör görevinde bulunmaya çalıştım.  Ve ne mutlu ki bana Afrika’nın geleceği için bölgemize gelecek yatırımlarda yatırımcılara daima yardımcı olarak Afrika’nın potansiyelini kendi lehine kullanması yönünde çaba sarf etme fırsatı yakaladım. Wilson Krofah temelde işte böyle birisi.

 

Gana’nın Afrika’da ki pozisyonu hakkında görüşleriniz nelerdir?

Gana, Afrika kıtasında sömürgeci hükümetlerden bağımsızlığını kazanan ilk ülkedir. Gana’nın bugün insan eğitimine verdiği önem ve insan kapitali sayesinde Afrika’da öncü ülkelerden birisi konumundadır ve Afrika kıtasını ileriye taşıyabilecek yetiye haizdir. Gana’nın bağımsızlığını kazandığı dönemdeki ilk başkanının ortaya koyduğu liderlik vasfıyla birlikte Afrika’daki diğer ülkelerin hürriyet ve bağımsızlık mücadelesinde güç kazandığı bir gerçektir. Bugün Gana bu rolünü (Afrika’ya liderlik) halen sürdürmektedir. Yine Birleşmiş Milletlerin ilk Afrika kökenli başkanı Kofi Annan Gana’nın yetiştirdiği öncü Afrikalı liderlerden birisidir.  Bütün bunlar Gana’nın Afrika kıtasındaki liderlik rolünü kazanmasında büyük rol oynamıştır. Gana Afrika’daki bu liderlik vasfını daimi kılmak adına Afrika’daki diğer ülkelerin nabzını tutmalı, dünyayı yakından takip etmeli ve ekonomik ve politik olarak Afrika genelinde bu zamana kadar oluşturduğu saygınlığı sürdürmelidir.

 

Afrkiya’yı bizlere bugüne kadar hep tehlikeli, açlıkla boğuşan ve fakir bir kıta olarak anlattılar. Bu durum gerçekten böyle midir?

Afrika bugün dünyanın en zengin kıtalarından bir tanesi. Afrika’nın temel problemi kendi kaynaklarını kendi lehine kullanma konusundaki kabiliyetinin yetersiz oluşu. Farkettiyseniz bugün birçok global firma lokasyonlarını Afrika kıtasına taşımakta. Afrika’nın yatırımcılara sunduğu hiçbir parametre dünyanın diğer bir yerinde olduğundan daha az değildir. Sorun şu ki batı medyası Afrika’yı daima riskleriyle sıkıntılarıyla ön plana çıkarmakta. Ancak Afrika’nın kaynakları avantajları ön plana çıkarılmamaktadır.

 

Afrika ticaretinde en güçlü isimlerden birisi olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu konumunuzu da düşünerek Afrika’ya yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarına nasıl bir yol haritası önerirsiniz?

Türk işadamlarına tavsiyem o dur ki Afrika’nın potansiyelinin farkına varsınlar. Afrika’da alt yapı hammadde su gibi konularda yatırım fırsatları bulunmaktadır.  Türk yatırımcılar asla unutmasın ki Afrika’nın tarım ve gıdadaki potansiyeli dünyadaki diğer bölgelere kıyasla çok daha üst seviyededir. Afrika’da yapacağınız herhangi bir tarımsal ürün yatırımı Avrupa ve dünyadaki diğer bölgelere kıyasla size 3 – 4 kat daha fazla kar bırakma potansiyeline sahiptir. Gana’daki yatırım platformu çok sağlam politik temellere dayanmaktadır. Bugün Gana’nın politik durumu son derece stabil(dengeli) ve yatırımcılar için güven ortamı kanunlarla garanti altındadır. Gana’ya geldiğinizde fark edeceğiniz en büyük özellik Gana insanının yüzündeki gülümseme,  misafirperverliği ve havalimanından itibaren yatırımcılara slogan haline gelmiş büyük bir hürmet ve saygı sözkonusudur.

 

Gana’da hangi sektörlere yatırım ihtiyacı ön plandadır?

Gana’da üretim sanayine yönelik yatırımların, inşaata yönelik yatırımların özellikle kara ve demir yolu inşaatına  ve enerji endüstrisine yönelik yatırımlara ciddi ihtiyaçlar bulunmaktadır. Bugün Gana’da  yol ve enerji çok ciddi ihtiyaç noktalarındandır. Maden sektöründe altından magnezyuma birçok değerli taşın ticaretinin yapılması mümkün olup bu konuda hali hazırda yanlış yöntemlerle yapılan ihracatları geride bırakacak güçlü ve güvenilir yatırımcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Gana’ da yapılan yatırım bölgenin diğer ülkelerinde de ticaret birliği anlaşmasıyla rahatlıkla ölçeklendirileceği için her zaman karşılığı olan ve kar marjı yüksek bir fırsattır.

 

African Business Life Dergisini  incelediniz. Dergi hakkındaki görüşleriniz neler?

Basımdan içerik kalitesine kadar derginin son derece doğru ve tutarlı seçimlerin ürünü olduğunu görmekteyim. Konuların içerik ve güvenirliği de son derece önemli ve African Business Life dergisi bu noktada başarı sağlamış görünüyor. Bir Afrikalı olarak, konuştuğumuz bölgesel fırsatlar doğrultusunda, yatırımcılara rehberlik edebilecek böyle bir yayının varlığı ve buradaki ticari hayatın nabzının bu denli özen gösterilerek aktarılması,  doğrusu beni mutlu etti. Bu dergiyi Afrika içinden ve dışından bu kıtadaki ticari hayatın gündemini ve fırsatlarını takip etmek isteyen herkese önerebilirim.

 

African Business Life reklam verenlerine ve Afrika'ya yatırım hedefleri olan firmalara başlıca tavsiyeleriniz nelerdir? Yatırımcıları ne tür zorluklar beklemektedir?

Yabancı yatırımcılardan benim beklentim kural ve kanunlara uygun davranmalarıdır. Onları ticarette koruyacak hususlara sarılmaları kendi ticari güvenlikleri açısından önemlidir.

Her geçen yıl gümrükten başlamak üzere ticari odaklar Afrika'da daha yenilikçi ve açık görüşlü uygulamaları devreye sokmakta; ancak her ihtimale karşı bu bölgelerdeki ticari işlem ve süreçleri iyi bilen rehberlerin yardımı, şirketlerin yaşamaları muhtemel zorlukları en az seviyeye indirgeyecektir. 

 

Ticari Hacmin artırılabilmesi için önereceğiniz başka sistemler var mı?

Ticaret ve yatırım yönetiminde uzman iş gücü yetiştirmek adına eğitim kurumlarının gelişimini desteklemek, müfredatların içerik niteliği konusunda bu kurumlara destek vermek son derece önemli. Bunun dışında ülkedeki yatırım ortamını daha cazip kılacak ve kar marjlarını daha efektif seviyelere yükseltebilecek çalışmaların içinde bulunmak diyebilirim. Sermaye maliyetlerinin azaltılması, bankacılık sistemindeki iyileştirmelerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Genel anlamda ticaret odası yatırım ve yatırımcıya daha iyi bir ticari yaşam alanı sağlamak ve ülkenin gelişimini hızlandırmak için çalışmalarını sürdürmektedir.Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Doğu Afrika’nın ortak para özlemi: ... Deniz, Güneş, Tarih Ve Doğanın Sihi... Angola petrol bağımlılığından kurtu... Fatih Tevfik Çizmecioğlu / Seyaş... Mozambik'te sular çekilince... Ghana Seçim Komisyonu, sandık takvi... Benin'de Pamuk Üretimi... Vahşi doğanın içinde BOTSWANA, Oka...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.