Afrika'da Yatırım Fırsatları

DEİK Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Türk işadamlarına 1 trilyon dolarlık Afrika pazarından pay almak için “Afrika’ya gidin” çağrısı yaptı.


DEİK Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Türk işadamlarına 1 trilyon dolarlık Afrika pazarından pay almak için “Afrika’ya gidin” çağrısı yaptı.

Afrika’nın Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle cazibesinin daha da arttığını dile getiren Taşkın, 2001’de 4.3 milyar dolar olan ihracatın geçen yılın sonunda 20 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek, bu fırsattan tüm Türk işadamlarının da yararlanmasını istedi. Taşkın, Afrika’nın büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek her alanda iş yapılabileceğini vurguladı.

Afrika kıtasında yer alan 54 ülkenin toplam ticaret hacminin 1 trilyon dolara yaklaştığını ifade eden Taşkın, zorlukları da olan pazarda büyük iş fırsatları olduğunu kaydetti. Taşkın, “THY’nin son dönemde yaptığı ataklarla Afrika ülkelerinin çoğuna direkt uçak seferleri var. Afrika, maden gelirleri ile sürekli büyüyen ülkelerden oluşuyor. Buralarda çok büyük altyapı yatırımları yapılıyor. Burada, inşaat demirinden mobilyaya, gıdadan, perdeye kadar her tür ürün satılabilir’’ diye konuştu. Afrika kıtasının toplam nüfusunun da 1 milyara yakın olduğunu, ve birçok ülkenin yüzde 20’nin üzerinde büyüme başarısı gösterdiğine dikkat çeken Taşkın, bu ülkelerin sık sık ziyaret edilmesi gerektiğini vurguladı.


AFRİKA’NIN DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ YERİ

Nüfus (2012): 1.218.100.000
GSYIH (2012): 2 trilyon dolar
Ticaret Hacmi (2012): 1,14 trilyon $
Dünya Ticaretindeki Payı (2011) : % 3,33
Afrika’daki Doğrudan Yabancı Yatırımlar (2012) : 45,8 milyar $
Afrika’nın Dünyadaki Doğrudan Yabancı Yatırımlar içerisindeki payı (2012) : % 5,6

TÜRKİYE – AFRİKA YATIRIM İLİŞKİLERİ TÜRK FİRMALARINA YÖNELİK İŞ
OLANAKLARI
 
• Müteahhitlik Hizmetleri (Hastaneler, Okullar, Yollar)
• Tarımsal Sanayi, Tarım Aletleri, Tarım ilaçları
• Gıda Sanayi (un, çiçek yağı vb.)
• Balıkçılık
• Tekstil ve Hazır Giyim
• Dericilik
• İnşaat Malzemeleri (Çimento – Demir - Çelik)
• Enerji
• Otomotiv (Traktör, Damperli Araçlar, Çöp Kamyonları,
   Yangın Söndürme Araçları)
• Elektronik Eşyalar
• Dayanıklı Tüketim Malları
• Eczacılık Ürünleri
• Mobilya
• Beyaz Eşya
• Transformatör
• Jeneratör
• Hazır kapı
• Şehir Işıklandırması
• Salça Fabrikası
• Kablo
• Çelik Halat
• Yedek Parça
Kenya’da Yatırım ve Ticaret
Olanakları

Ülkede özellikle elektrik enerjisi tedariki, trafo imalat ve bakımı, kömür fabrikası kurulumu, kömür arama ve isletmesi, biyo-yakıt üretimi, tarımsal gıda ve içecek isleme, hayvancılık, gübre üretimi gibi alanlarda yatırım imkanları mevcuttur.

2012 yılında 138 milyon dolar ihracat gerçeklestirdigimiz Kenya’ya Türk firmaları özellikle tekstil, hazırgiyim, deri giyim, deri ayakkabı ve çanta,gıda sanayi, insaat malzemeleri, tarım makineleri,gübre, ilaç ve kozmetik ürünleri ile otomotiv sektörlerinde ihracat gerçeklestirmektedir.

KENYA’DA SEKTÖRLER

MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ
Kenya ekonomisi altyapı ve üst yapı projeleri için dış kredilere ve yardımlara bağımlıdır. Bu itibarla, müteahhitlik ve müsavirlik firmalarımız finansman imkanını kendileri sagladıkları takdirde, yeni yolların yapımı, mevcut yolların iyilestirilmesi, köprü yapımı, toplu sosyal konutların insası, tarım alanlarında sulama kanalları, baraj yapımı gibi bir çok yatırım imkanı bulunmaktadır.

İMALAT SANAYİ
Ülkedeki sanayi üretimi çok sınırlı ve verimsiz oldugundan talebi karsılayamamaktadır. Bu nedenle, hemen her türlü sanayi ürünü ithal edilmektedir. Uzak doğu ürünleri ucuz fakat düşük kaliteli, Avrupa ürünleri ise kaliteli fakat çok pahalıdır. Bu bağlamda, Türk ürünleri kalitesi ve uygun fiyatıyla Kenya’da olumlu bir imaja sahiptir. Bu itibarla, yapı ve insaat malzemeleri, insan ve hayvan saglıgında kullanılan ilaçlar, kozmetik ürünleri alanında yatırım  yapılabilir

GIDA SANAYİ
Tarım ülkesi olmasına ragmen, çikolata, sekerleme, makarna, domates salçası, yemeklik yaglar, nebati yag, bisküvi, mısır nisastası, maya, ciklet gibi islenmis tarım ürünleri ithal edilmekte olup, gerekli tesis, makina, ekipman ve teknoloji transferi ile söz konusu ürünlerin üretimi yatırımcılarımız tarafından Kenya’da yapılabilir.

TEKSTİL VE HAZIR GİYİM
Kenya’da pamuk üretimi konusunda ciddi potansiyel bulunmakla birlikte teknolojik yetersizlikler nedeniyle arzu edilen miktar ve kalitede üretim yapılamamaktadır. İsçilik
ücretleri ortalama 200 ABD Doları civarındadır. Gerekli tesis, makina, ekipman ve teknoloji transferi yapılarak, tekstil ve hazır giyim üretimi yapılabilir.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ
Kenya’nın otomotiv ana ve yan sanayi olarak toplam ithalatı 2010’da 890 milyon $, 2011 yılında 1 milyar $ ve 2012 yılında tahmini olarak 1,2 milyar $ gerçeklesmistir.

Toplam ihracatı ise 2010’da 77 milyon $, 2011 yılında 54,5 milyon $ ve 2012 yılında tahmini olarak 24,6 milyon $ gerçeklesmistir.

Kenya ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörü önemli bir yer tuttugundan basta traktör olmak üzere tarım araç ve makinaları ihracatımız için büyük potansiyel tasımaktadır. Otomotiv ana sanayinde, otobüs, minibüs, kamyonet gibi ticari araçlar ile otomotiv yan sanayini olusturan; otomotiv aksam ve yedek parçaları, iç ve dıs lastik ile akümülatörlerin de ihracatımız için potansiyel arz ettigi düsünülmektedir. 2012 yılında, Türkiye’den Kenya’ya 1,868,000 ABD Doları degerinde traktör ihraç edilmistir.

İNŞAAT SEKTÖRÜ
Finansman getirilmesi durumunda yol, köprü, altyapı insası, liman gibi üstlenebilecegimiz projeler mevcuttur. Halihazırda yıllık 10 milyon yolcu kapasiteli Nairobi Havalimanı projesini, Türk müteahhitlik firmaları tarafından üstlenilebilir. Nairobi’de 5 yıldızlı üst kesimlere ve yabancılara hitap edecek düzeyde bir otele büyük ihtiyaç var. Öte yandan, ülkede konut kulelere ve büyük bir is merkezi talep ediliyor. Böyle bir yatırımın geri dönüs süresi oldukça kısa olacaktır. Bu alanda yerel ortak yatırımcı bulmak mümkün. Ülkede kaliteye ve markaya büyük bir talep var. Ülkede son dönemlerde hızlanmıs olan bir konut üretim hamlesi mevcut, ancak en fazla talebi lüks konut ve villa görüyor. Bu konuda yap-sat modeli çok iyi bir sekilde isliyor. Bu konuda küçük orta ölçekli müteahhitlerimiz için büyük bir is potansiyeli mevcut, bu alanda yerel ortak bulmak da mümkün. Konut üretiminden dolayı tüm insaat malzemeleri, tugla fabrikası, PVC ve Alüminyum dograma, konusunda hem yatırım hem de ihracat potansiyeli bulunuyor.

TARIM VE HAYVANCILIK
Genis ve verimli tarım arazilerinin devletten kiralanarak, mısır, pamuk, yer fıstıgı, seker kamısı, çeltik, bugday gibi ürünlerin üretimi ve ihracatının yapılması, Et, süt ve sütlü ürünler isleme tesislerinin kurulması, Zirai ilaçlama, tarım kimyasalları ve gübre fabrikalarının kurulması, Her türlü tarımsal alet, makine ve ekipman üretimi yapılabilir, söz konusu ürünlerin yedek parça ve servis ihtiyaçları karsılanabilir.

YENİLENEBİLİR ENERJİ
Enerji talebi sürekli artan ve tam olarak karsılayamayan ülke bu alanda önemli projeler gelistirmektedir. Özellikle yap-islet modelleri çerçevesinde somut imtiyazlı projeler mevcuttur. Burada somut bir örnek vermek gerekirse, jeotermal konusunda devlet
gerekli sondajı yapıp buharı bulduktan sonra, yatırımcılara elektrik üretimi  için teslim etmekte ve alım garantili üretim imtiyazları vermektedir. Ayrıca sondaj makine ve ekipmanları, günes enerjisi panel sistemleri, jeneratör, trafo, kablo gibi alanlarda büyük talep ve ihracat potansiyeli bulunmaktadır.
DERİ İŞLEME TESİSİ
Ülkede önemli düzeyde hayvancılık yapıldıgından deri sanayi konusunda, özellikle Kesimhane ve derinin ilk islenmesi alanlarında büyük is imkanları var.

ÇAY VE KAHVE PAKETLEME TESİSİ
Çok önemli bir çay ve kahve üreticisi olan Kenya, dünya piyasalarına çıkaracak ambalaj ve kalitede üretim yapamamaktadır, bu alanda önemli is potansiyelleri mevcuttur.

TAVUK VE YUMURTA ÜRETİM TESİSİ
Tavuk üretimi yetersiz oldugundan tavuk eti fiyatı kırmızı etten daha pahalıdır. Öte yandan tavuk yemi konusunda sıkıntı olmaması dolayısıyla bu alanda üretim için potansiyel bulunuyor.

MOBİLYACILIK
Ülkede özellikle ev mobilyası ve mutfak sistemleri üretimi yapacak küçük-orta ölçekli isletmelere ihtiyaç duyulmaktadır.

TIBBI MALZEME, İLAÇ VE HİJYENİK ÜRÜNLER
Temel ilaçlar, eczacılık ürünleri, tıbbi malzeme konusunda ihracat imkanları mevcuttur.

EKMEK VE PASTA FIRINI
Ülkede acilen bir fırına ihtiyaç duyulmaktadır, söz konusu yatırımı yapan kisi kısa sürede zincir haline gelebilecektir.

RESTORAN KURULMASI
Henüz 2 tane Türk restoranı kurulmasına karşılık, ülkede üst kesimlere hitap edecek Türk restoranı için iş imkanı mevcut.

ÇEVRE VE DOĞAL KAYNAKLAR
Altın, kireçtaşı, soda, tuz, hidro güç, vahşi doğa
 Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Deniz Yılmaz / JAKKO... Faslı ödeme sistemi dünyaya açılıyo... Ghana Seçim Komisyonu, sandık takvi... Nkechi Alli-Balogun: Liderliğin cin... Afrika konaklama sektöründe büyüme ... Güney Afrika: İmtiyaz devri sektörl... Murat Mercan Söyleşi... Afrika: ABD gerçek ekonomik dönüşüm...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.