Afrika’nın en iyi üniversiteleri

Afrika, yükseköğrenim macerasına başlayan öğrencilere pek çok farklı seçenek sunuyor. İşte Afrika’daki en iyi 10 üniversite…

1. Cape Town Üniversitesi

Afrika’nın en iyi üniversiteleri listelerinin her daim tepesinde yer alan Cape Town Üniversitesi 1829 yılında kuruldu ve Güney Afrika’nın kuzeyinde altın ve elmas bulunmasının ardından giderek büyüdü. The Africa Channel’da yayınlanan “Generations” ve “Jacob’s Cross” adlı dizilerin yıldızı Akin Omosoto bu üniversitenin mezunlarından…
 
2. Witwatersrand Üniversitesi
Güney Afrika’nın başkenti Johanessburg’un merkezinde yer alan ve Wits Üniversitesi olarak da bilinen okul, dünyanın en iyi üniversiteleri konusunda yapılan bağımsız iki araştırmada Afrika’nın en iyi iki üniversitesinden biri seçildi. Üniversite, İngilizce konuşulan ülkelerdeki en büyük Maden Mühendisliği Fakültesi’ne de evsahipliği yapıyor.
 
3. Stellenbosch Üniversitesi
Stellenbosch Üniversitesi kampüsünün mimarisi, okulun tarihinin 17. yüzyıla dayandığının bir kanıtı adeta… Güney Afrika’nın Western Cape bölgesinde yer alan üzüm bağlarında yer alan okul biyomedikal tüberküloz araştırmaları, hayvan bilimleri ve matematiksel biyo-bilim alanlarında lider kabul ediliyor. Üniversite ayrıca 1999’da fırlatılan Afrika’nın ilk  mikro-uydusu SUNSAT’ın da tasarlanıp hayata geçirildiği yer…
 
4. Kwazulu-Natal Üniversitesi
Okul, her ikisi de Güney Afrika’nın Kwazulu-Natal bölgesinde yer alan Durban-Westville Üniversitesi ve Natal Koleji’nin birleşmesiyle kuruldu. Bu iki üniversite apartheid rejiminin kurallarına rağmen beyaz ve siyah öğrencilere bir arada eğitim vermesiyle tanınıyor. 1960’ta yerliler için bir üniversite olarak kurulan Durban-Westville’in öğrenci sayısı, 1971’deki “protesto ederek eğitim” stratejisiyle birlikte arttı. Ertesi yıl, yeni kurulan Durban-Westville Durban Koyu’ndaki Salisbury Adası’ndan, büyük bir apartheid karşıtı mücadele alanı olan Westville’e taşındı. Natal Koleji de eşitliği ön planda tutarak 1947 yılında Afrikalı, yerli ve melez öğrenciler için bir tıp fakültesi açmıştı.
 
5. Kahire Üniversitesi
1908 yılında açılan üniversite Afrika ve Ortadoğu’nun ilk tıp fakültelerinden birine evsahipliği yapıyor. Tıp fakültesinin yanı sıra üniversitede bir hukuk fakültesi ve farklı disiplinlerde eğitim veren 25 fakülte yer alıyor. Giza’nın Nil Nehri kıyılarında, Kahire’nin hemen dışında yer alan üniversite Sfenks ve Büyük Giza Piramidi gibi dünyanın en ünlü yapılarının da komşusu…
 
6. Güney Afrika Üniversitesi
Güney Afrika Üniversitesi, 1873 yılında Good Hope Üniversitesi adıyla kuruldu. 1916’da Güney Afrika Üniversitesi adını alan okul 1946’da dünyada sadece uzaktan eğitim veren ilk devlet üniversitesi oldu. Dünya çapında 130 ülkeden öğrencilerin eğitim gördüğü üniversite Pretoria’daki Sunnyside, Tshwane kampüslerinin yanı sıra Johanessburg’daki Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne evsahipliği yapıyor.
 
7. Western Cape Üniversitesi
Western Cape Üniversitesi, 1960 yılında Güney Afrika hükümeti tarafından sadece siyahlara eğitim vermek üzere kuruldu. Üniversite; baskı, ayrımcılık ve önyargılarla dolu bir tarihe sahip olan ülkede tarihi değişimlerin lideri oldu. Eğitim, öğrenim ve araştırma konusunda mükemmelliği hedefleyen üniversite ayrıca Güney Afrika’nın kültürel çeşitliliğini desteklemeyi de görev biliyor. 15 binin üzerinde öğrencisiyle Western Cape Üniversitesi Güney Afrika’nın en kapsamlı üniversitelerinden biri olma özelliğini taşıyor.
 
8. Rhodes Üniversitesi
Güney Afrika’nın Eastern Cape bölgesindeki Grahamstown’da yer alan Rhodes Üniversitesi 1904’te kuruldu. Küçük bir üniversite olmasına rağmen ülkenin en iyi lisans ve yüksek lisans mezuniyet derecelerine sahip. Güney Afrika ve yurtdışından 6 bin öğrencisi olan okul adını, uluslararası çapta geçerliliği olan prestijli Rhodes Bursları’nın kurucusu İngiltere doğumlu Güney Afrikalı işadamı Cecil Rhodes’tan alıyor.
 
9. Kahire Amerikan Üniversitesi
Kahire Amerikan Üniversitesi (AUC), 1909 yılında, kendini Ortadoğu’da eğitim ve toplum hizmetine adayan Amerikalılar tarafından kuruldu. Kurucu Başkan Dr. Charles A. Watson, Mısır’ın gelecekteki liderlerinin akademik gelişimi, karakterlerinin oluşumu ve yetişmelerine katkı sağlayacak bir üniversite kurmak istedi. AUC bugün bölgede İngilizce eğitim veren en iyi üniversite. Bağımsız, apolitik, kar amacı gütmeyen, din ve mezhep ayrımı gözetmeyen, fırsat eşitliğini destekleyen üniversitenin diplomaları hem Mısır hem de ABD’de geçerli. 
 
10. Makerere Üniversitesi
Afrika’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden biri olan Makerere Üniversitesi, Uganda’da bir teknik okul olarak kuruldu. Yıllar içerisinde Doğu Afrika’da yükseköğrenimin merkezi haline gelen Uganda Cumhuriyeti’ne bağlı bağımsız bir devlet üniversitesi oldu. Lisans ve yüksek lisans derslerinin yanı sıra ikinci öğretim ve uzaktan eğitim olanağı da sunan üniversitesin 35 bin lisans, 3 bin yüksek lisans öğrencisi var. Nuruddin Farah, Ali Mazrui ve David Rubadiri gibi ünlü yazarların yanı sıra eski Uganda Cumhurbaşkanı Milton Obote ve eski Tanzanya Cumhurbaşkanı Julius Nyerere gibi önemli isimler üniversitenin önde gelen mezunları arasında yer alıyor.
 
 Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Bill Gates, Apple ve FBI hakkında n... Bir İnsan Mozaiği Güney Afrika... Singapur, Afrika’daki fırsatlar kon... Güney Afrika soğutma ekipmanları iç... Angelina Jolie, Richard Leakey’nin ... İkinci Nijer köprüsünün temeli atıl... Afrika: ABD gerçek ekonomik dönüşüm... Tanzanyalı havayolu şirketi Uganda’...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.