ABD`den Afrika`ya 33 milyar dolarlık yatırım

ABD Başkanı Obama, Afrika ile ekonomik ilişkileri güçlendirmek için 33 milyar doları bulan yatırım ve destek programları gerçekleştireceklerini taahhüt etti. Bunun 14 milyar dolarlık kısmını Amerikalı şirketler yapacak.

ABD-Afrika İş Forumu, ABD ile Afrika ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmek amacıyla başkent Washington'da, ABD-Afrika Liderler Zirvesi kapsamında düzenlendi. İlk kez düzenlenen ABD-Afrika zirvesi, Afrika'dan 50 devlet başkanı, sivil toplum örgütleri ve işadamlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Zirve ayrıca ABD'nin bugüne kadar Afrikalı liderlerle gerçekleştirdiği en büyük etkinlik olarak da tarihe geçti. ABD Başkanı Barack Obama etkinlikte yaptığı kapanış konuşmasında, Afrika ile ekonomik ilişkileri güçlendirmek için 33 milyar dolarlık finansman taahhüt etti. Bunun 14 milyar dolarını Amerikalı şirketlerin Afrika'da yapacakları yatırımlar oluşturacak. 

 
ABD'li 100'ün üzerinde firmanın katıldığı forumun kapanış konuşmasında Başkan Obama ayrıca, Afrika ülkelerinin muazzam bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, ''Biz Afrika'yla doğal kaynakları için ilgilenmiyoruz, Afrika'nın en büyük kaynağının, Afrikalıların yetenekleri ve potansiyeli olduğunun farkındayız. Afrika'nın başarısına ortak olmakta kararlıyız'' dedi. Obama, Afrika'nın hala büyük sorunları bulunmasına ve Afrikalıların fakirlik, savaş ve hastalık gibi birçok acıya katlanmasına rağmen Afrika ülkelerinin dünyanın en hızlı gelişen ekonomileri arasına girebildiğini dile getirerek, kıtanın dünyanın en hızlı büyüyen telekomünikasyon sektörüne sahip olduğuna dikkati çekti. ABD'nin, Afrika ülkelerine gerçekleştirdiği ihracatın artırılması gerektiğini savunan Obama, bunun ABD'de yeni iş imkanları yaratıp, ülkenin ekonomisini güçlendireceğini ifade etti. ''Ben Afrikalıların daha çok Amerikan ürünleri, Amerikalıların da daha çok Afrika ürünleri satın almasını istiyorum'' diyen Obama, Afrikalı ülkelerin birbirleriyle olan ticaretini de artırması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Obama, ABD hükümetinin gerçekleştireceği programların ve özel sektör yatırımlarının toplamda 33 milyar doları bulduğunu ve bunun Afrika ülkeleri için önemli bir kaynak yaratacağını belirtti. Obama, asıl gelişmenin ise Afrika'nın içinden gelmesi gerektiğini vurguladı.
 
 
İhracat teşviki ve destek programları
 
Tarihi zirve çerçevesinde taahhüt edilen 14 milyar dolarlık yatırımı yapacak şirketler arasında 5 milyar dolarla Coca-Cola, 2 milyar dolarla Generel Electric (GE), 200 milyon dolarla Marriott ve 66 milyon dolarla IBM de yer alıyor. ABD'nin Afrika kıtasına ihracatını artırmak için ABD'li şirketlere 7 milyar dolarlık ihracat teşviki verilecek. Bu program dahilinde, ABD'nin resmi ihracat destek kuruluşu İhracat ve İthalat Bankası (Export-Import Bank) tarafından Afrika'ya ihracat yapmak isteyen şirketlere 3 milyar dolarlık finansman sağlanacak. Ayrıca, ABD Başkanı Obama tarafından geçen yıl başlatılan Afrika'yı Güçlendirme Projesi'ne de 12 milyar dolar daha finansman aktarılacak. Bu projeyle 20 milyonu aşkın Afrikalı aileye ve işyerine güvenilir elektrik temin edilecek.


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Afrika kendini neden besleyemiyor?... Gana Bankası 2016'da enflasyonu... Yeryüzündeki Yalancı Cennet: Maurit... Globalleşme yolunda Corinox ... İmalat, büyümeyi sürdürülebilir hal... AB Nijerya için 60 milyar avro yatı... Rotamızı Afrika’ya çevirdik... Ruandalı yönetmen yerel film endüst...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.