İmalat, büyümeyi sürdürülebilir hale getirebilir

Uzmanların büyük bölümü canlı bir imalat sektörünün sürdürülebilir verimlilik ve büyüme kaynağı olabileceği konusunda hemfikir.

İyi işleyen bir imalat sektörünün zengin ve yoksul ülkeler arasındaki gelir açığını kapatmaya yardımcı olabileceği konusunda kanıtlar mevcut. Öte yandan imalatın ekonomik büyüme açısından taşıdığı tarihi önem bazı gözlemcilerin Afrika’nın yakın dönemdeki “hızlı” büyümesinin sürdürülebilirliği konusunda şüpheleri var. Çoğu kişi Afrika’daki imalat sektörünün küçüldüğünü ve kıtanın sanayisizleştiğine inanıyor. Ancak son dönemlerdeki gelişmeler incelendiğinde bunun doğru olmadığı görülüyor. 

 
Yeni göstergeler kıtanın ortalama büyüme oranının pozitif olduğunu ve kentlerden kırsal kesime olan göçün bittiğini gösteriyor. İkinci olarak, imalat sektöründe istihdamın büyük bölümü resmi olmayan sektörlerde gerçekleşiyor. Verimlilik, resmi sektörlerde resmi olmayan sektörlere göre daha yüksek. Ancak bu uçuruma fazla odaklanmak bazı önemli noktaların gözden kaçmasına yol açıyor. Modern imalatın bu kadar verimli olmasının nedenlerinden biri yüksek sermaye yoğunluğuna ihtiyaç duyması. İstihdam olanaklarına çok ihtiyaç duyulan pek çok Afrika ekonomisinde sermaye yoğun imalat büyüme sağlasa da daha acil olan istihdam sorununa çözüm bulamıyor. Dahası, resmi olmayan imalatta verimlilik geçimlik tarımdan hala çok daha yüksek. 
 
Afrika’nın sanayisizleşmesi konusundaki kafa karışıklığının üçüncü nedeni, araştırmacıların bütün Sahra Altı Afrika’yı aynı gruba dâhil etmesi. Bu bir sorun çünkü Mauritius ve Güney Afrika açıkça bu grubun dışında kalıyor. İmalat sektöründeki istihdam 1990 yılında yüzde 32 iken 2010’da yüzde 19 oldu ancak bu düşüş daha verimli hizmetlerdeki istihdam artışıyla birlikte gerçekleşti. Öte yandan Sahra Altı Afrika’nın geri kalanından çok daha fazla sanayileşmiş olan Güney Afrika, apartheid rejiminden miras kalan zorluklarla mücadele ediyor. Buna karşılık, gelişmekte olan Afrika olarak adlandırılan Sahra Altı Afrika’nın geri kalanında, imalattaki istihdam oranı 2000-2010 arasında yüzde iki civarında arttı. 
 
Bu istihdam rakamlarının yanı sıra Afrika’daki imalat sektörünün gelişmeye başladığını gösteren başka işaretler de var. 2000-2010 arasında, mal ve hizmetlerde mamul ihraç maddelerinin oranı yüzde 10’dan yüzde 23’e yükseldi ve petrol ihracatçıları bunun dışında tutulduğunda bu oran yüzde 32’ye yükseliyor. Bu rakamlar sadece birkaç ülkeye ait değil; gelişmekte olan Afrika’daki 34 ülkeyi kapsıyor. 
Şimdi karşılaşılan zorluk bu yatırımların istihdam yaratmasını sağlamakta. İmalattaki resmi olmayan sektörlerin fazlalığı göz önüne alındığında, resmi olmayan sektörlerdeki işleri resmi sektörlere bağlamak önem taşıyor. Bu bağlar, resmi olmayan sektörlerdeki verimliliği ve maaşları artırmanın yanı sıra ithal ürünlere olan bağımlılıklarını azaltarak resmi işletmelerin masraflarını da azaltma potansiyeli taşıyor. Çin’deki binlerce küçük işletmenin başarıya ulaşmasını sağlayan da bu tür bağlardı. 


Fotoğraf Galeri

Reklam
En Çok Okunan
Kara kıta'da kara hikayelerle d... Gana Bankası 2016'da enflasyonu... Gana, Mineral ve Maden Politikasını... Samsung’un Afrika’daki büyümesi yav... Animasyon: Afrika'yı Çizmek... Afrika’da spor salonuna gidenlerin ... Bukky Bello Jaiyesimi: Kadınların u... Francis Kibhisa: Afrika’da ortak bi...
Reklam
Reklam
Sosyal Medya


© Copyright 2013 African Business Life
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata veya yanlışlıktan şirket sorumlu tutulamaz.Tüm Hakları Ferm Ajans Ltd.Şti. ' ye aittir.